Що шукаєте?

Про рейтинг прозорості національних університетів

Поділитись:

Рейтинг прозорості університетів є одним із багатьох механізмів забезпечення якості вищої освіти. Ми показуємо, наскільки університети готові бути відкритими та інформувати власних студентів і викладачів, а також широку громадськість про власну політику. Ми укладаємо його з метою віднайти найкращі практики серед українських університетів, аби решта ВНЗ могли їх перейняти. Відкритість інформації не є запорукою високої якості освіти, проте вона є необхідною умовою для усвідомленого вибору абітурієнтів, студентів та викладачів.

Нижче ми зібрали відповіді на основні запитання, які допоможуть зрозуміти, чим є та чим не є Рейтинг прозорості національних ВНЗ

Чому у рейтингу представлені лише національні ВНЗ?

Національні ВНЗ обрані для дослідження як збірна категорія найбільших ВНЗ країни (разом навчається понад 800 тис. студентів), та таких, які за своїм статусом покликані показувати вищу якість освіти. Проте в майбутньому ми плануємо охопити усі виші.

Чи означає висока позиція університету у рейтингу, що якість освіти в ньому вища, ніж в тих університетах, які знаходяться нижче?

Ні, такої безпосередньої залежності рейтинг не показує. Висока позиція в рейтингу, зокрема, по індикатору Зміст навчання, означає, що університет намагається розповісти громадськості, абітурієнтам та студентам про свої навчальні програми, очікувані результати вивчення дисциплін, викладачів та можливі бази практики. Доступ до цієї інформації не гарантує високої якості студій, однак він є необхідною передумовою для появи ефективних механізмів її забезпечення.

Чи означає високе місце ВНЗ у рейтингу, що в університеті немає корупції чи хабарництва?

Ні, такої безпосередньої залежності рейтинг не показує. Місце в рейтингу, зокрема, по індикатору Фінансова прозорість, демонструє, наскільки виш регулярно та в якому обсязі публікує на власному сайті або ж надає у відповідь на запит інформацію про заплановані витрати, здійснені витрати, розподіл заробітної плати, включно з усіма можливими надбавками та доплатами, вартість своїх освітніх та інших послуг тощо. Наявність цієї інформації у відкритому доступі не гарантує відсутність корупції, однак робить можливим контроль за фінансовою політикою університету та суттєво знижує шанси приховати прояви корупції.

Чи означає високе місце університета у рейтингу, що його керівництво проводять прозору адміністративну політику?

Ні, такої прямої залежності рейтинг не показує, адже ми не досліджували власне процеси прийняття рішення. Натомість висока позиція говорить про можливість безперешкодно знайти основні положення, які регламентують права та обов’язки адміністрації, викладачів та студентів, інформацію про склад керівних органів, контакти їхніх членів, звітність керівництва та оголошення про відкриті вакансії в університеті. Доступність цієї інформації є необхідною умовою відстеження правомірності тих чи інших рішень керівництва університетів.

Хто фінансує проект?

Дослідження здійснювалось за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.