Пошук

+38 (044) 338-89-04
info@cedos.org.ua
9:00 - 18:00
Mobile Menu

Аналіз законопроектів про органи самоорганізації населення та їх перспективний інструментарій

11 листопада комітет ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування підтримав винесення на перше читання пленарним засіданням ВРУ проектів законів №2466, в разі прийняття якого буде внесено зміни до Закону України “Про органи самоорганізації населення”, та №2467 “Про загальні збори (конференції) членів територіальних громад за місцем проживання”.

Перший законопроект має на меті урегулювання питань, пов’язаних із реєстрацією та регламентацією діяльності органів самоорганізації населення.  У тексті законопроекту уточнено та поширено понятійний апарат (в порівнянні із чинним Законом України “Про органи самоорганізації населення”), також визначені важливі особливості порядку реєстрації, функціонування та ліквідації ОСН.

Проект закону “Про загальні збори (конференції) членів територіальних громад за місцем проживання” доповнить зміни чинного законодавства у питаннях органів самоорганізації населення, а саме надасть визначення компетенцій, порядку скликання та проведення загальних зборів ОСН. В разі прийняття цього законопроекту також буде внесено зміни до чинного Закону України “Про місцеве самоврядування”, а саме прикінцевих положень Статті 8, які визначають та регламентують поняття загальних зборів членів громади.

У разі прийняття, ці законопроекти мають чітко визначити порядок існування органів самоорганізації населення, їхньої взаємодії з органами місцевого самоврядування, тощо.

По-перше, законопроект №2466 передбачає можливість делегування сільською, селищною, міською або районною (в разі її створення) радою певних власних повноважень, повноважень виконавчих органів відповідних рад (переважно в питаннях житлово-комунальних послуг  та соціального забезпечення громадян). Також ОСН отримують можливість здійснювати господарську діяльність, що буде складати матеріальну основу їхньої діяльності. В комплексі із встановленням повноважень ОСН за результатами загальних зборів (конференції) членів територіальної громади набуття таких повноважень може призвести до перебирання ОСН великої частки повноважень органів місцевого самоврядування.

По-друге, поділ ОСН за територіальною ознакою - законопроектом визначено 4 рівні існування комітетів - будинкові, вуличні або квартальні, комітети мікрорайонів або житлових комплексів, комітети села (сіл), селища, району у місті. Також законопроект передбачає заборону на існування двох ОСН одного рівня на одній території. Передбачається, що подібний розподіл дозволити поділити повноваження між ОСН відповідно до їх териториального рівня. Однак, у законопроекті немає чіткого визначення того, як саме мають поділятись ці повноваження між ОСН, що може призвести до суперечливих ситуацій між ОСН різного рівня.

Зміни, запропоновані законопроектами, передбачають підсилення ролі ОСН у місцевому самоврядуванні, що, в свою чергу, має на меті залучення  членів територіальної громади до вирішення питань місцевого значення. 

 

Читати далі

22 грудня 2015

Огляд політики щодо внутрішньо переміщених осіб в Україні (вересень-листопад 2015)

Напевно найважливішою і найдовгоочікуванішою подією стало прийняття Парламентом Закону № 2166. Від часу подання пройшло 9 місяців, що свідчить про слабкі адвокаційні можливості правозахисників, та про низьку пріоритетність даного питання для органів влади. Проте Президентом було накладено вето і надано пропозиції змін.

Андрій Солодько

20 травня 2015

Рейтинг прозорості національних ВНЗ - 2015

Результати проекту, який показує, наскільки університети готові бути відкритими та інформувати власних студентів і викладачів, а також широку громадськість про власну політику.

15 листопада 2016

Бюджет участі Івано-Франківська 2016: проблеми та рекомендації

Як Івано-Франківську використати весь потенціал бюджету участі: аналіз запровадження в місті партисипативного бюджету у 2016 році

Іван Вербицький

17 грудня 2015

Бюджет освіти та науки 2016: що пропонує уряд

Яким буде освітній бюджет - 2016, чого варто чекати школам, профтехам та університетам, якою буде доля української науки - читайте у аналізі проекту закону "Про державний бюджет України"

Ірина Когут, Єгор Стадний

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації, видалення авторства та логотипу CEDOS
Детальніше Сховати