Пошук

+38 (044) 338-89-04
info@cedos.org.ua
9:00 - 18:00
Mobile Menu

Грошові перекази в Україну за перший квартал 2015 року

Завантажити дані

Падіння обсягу грошових переказів, яке розпочалося у 2014 році, продовжилось і у 2015. Частково це скорочення зумовлене змінами в методології, оскільки починаючи з 2014 року НБУ оприлюднює обсяги грошових переказів без врахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. Аналізуючи грошові перекази за перший квартал 2015 рік, ми проводимо співставлення з першим кварталом 2014 року, що нівелює статистичний ефект.

Не зважаючи на те, що обсяг грошових переказів в доларах США у першому кварталі 2015 року скоротився порівняно з відповідним кварталом минулого року на 33%, темпи скорочення уповільнюються, а роль грошових переказів продовжує зростати. Обсяг грошових переказів у відсотках до ВВП у цьому періоді становив рекордних 6%. Зростаючу роль грошових переказів можна пояснити як скороченням ВВП України, так і зростанням грошових переказів у національній валюті через значну девальвацію гривні по відношенню до долара США. Грошові перекази в національній валюті у першому кварталі 2015 року зросли майже на 59% порівняно з відповідним періодом минулого року. Цікаво, що грошові перекази в національній валюті зростають впродовж майже всього обстежуваного періоду (за винятком першого кварталу 2014 року), а грошові перекази в доларах США скорочуються, як тільки національна валюта девальвує. Це може бути свідченням того, що українські мігранти намагаються забезпечити певний рівень реального доходу в національній валюті для своїх родин.

Якщо поглянути на динаміку грошових переказів у розрізі країн надходження, то видно, що більше половини скорочення грошових переказів (18% із 33%) у першому кварталі 2015 року пояснюється зменшенням надходжень із Російської Федерації. Частка цієї країни в усіх надходженнях у формі грошових переказів залишається найбільшою (25,5%) незважаючи на те, що за рік вона зменшилась майже на 10 відсоткових пунктів. У першому кварталі 2015 року з цієї країни надійшло вдвічі менше грошових переказів у доларах США у порівнянні з відповідним періодом 2014 року. Значна частина цього скорочення пояснюється девальвацією російського рубля по відношенню до долара США: на 80% за зазначений період (в рублях грошові перекази скоротились тільки на 13%). Зменшення грошових переказів з Російської Федерації також може бути пов’язане з імовірним зменшенням кількості трудових мігрантів та їхніх доходів через зміни у міграційному законодавстві РФ, які набули чинності з початку 2015 року, та зменшенням можливостей працевлаштування в РФ (наприкінці 2014 року у РФ вперше за п’ять років було зафіксовано скорочення реального скоригованого на сезонність ВВП).

Протягом першого кварталу 2015 року зменшилось надходження грошових переказів і з інших країн. Частково причиною цього може бути посилення адміністративних заходів з метою стабілізації грошово-кредитного та валютного ринку України, які, зокрема, обмежують максимальну суму іноземної валюти, яку можна зняти з депозитних чи поточних рахунків за добу, та забороняють видачу готівки в іноземній валюті за електронними платіжними засобами.

Особливо насторожує намагання НБУ зобов’язати банки виплачувати грошові перекази, здійсненні без відкриття поточного рахунку на користь фізичних осіб, винятково в гривнях. Незважаючи на те, що ця норма була дійсна менше одного місяця, її впровадження мало негативний вплив на обсяги грошових переказів, надісланих через міжнародні платіжні системи: вони скоротились майже вдвічі порівняно з відповідним періодом минулого року.

До цього частка грошових переказів, надісланих через міжнародні платіжні системи, поступово зростала і перевищила частку переказів, надісланих через кореспондентські рахунки в банках, наприкінці 2012 року. Причинами зростання популярності міжнародних платіжних систем, ймовірно, були менш жорсткі вимоги щодо документів, які посвідчують особу, та відсутність вимог щодо відкриття поточного рахунку. Однак на кінець 2014 року роль цих двох каналів надходження зрівнялась, а на початку 2015 року банки знову стали більш популярним шляхом надсилання грошових переказів. Оскільки обсяг грошових переказів, надісланих через кореспондентські рахунки банків, не зріс, найімовірніше, мігранти все частіше використовували неформальні канали для переказу коштів, хоч ці зміни і не знайшли відображення в офіційних оцінках НБУ.

Зростаюча роль грошових переказів та зміна поведінки їхніх складових зумовлює необхідність більш глибокого аналізу цього явища. Розуміння основних детермінантів цих потоків особливо актуальне в умовах ризику девальвації національної валюти. Грошові перекази є важливим джерелом надходження іноземної валюти в Україну, саме тому при впровадженні норм з метою стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків слід враховувати їхній вплив на грошові перекази та не створювати додаткових перепон для притоку валюти в країну.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело даних - Національний Банк України. Дані за 2014 рік та 1 квартал 2015року наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читати далі

31 жовтня 2016

Нерівність навчальних досягнень в українських школах за результатами ЗНО-2016

Від чого залежить успішність складання ЗНО? Нові дані дозволяють провести аналіз розподілу балів та дослідити нерівності в отриманих результатах тестів.

Ігор Самохін

16 грудня 2014

Аналіз освітньої частини Проекту Державного бюджету на 2015 рік

ЦДС отримав можливість ознайомитися з проектом Державного бюджету на 2015 рік. Ми пропонуємо вашій увазі аналіз видатків на освіту та науку, закладених у цьому документі. Втім, з упевненістю можна сказати, що проект зазнає ще багатьох змін, тому наведені цифри та висновки мають попередній характер.

Ірина Когут, Єгор Стадний

17 листопада 2016

Ефект підвищених стипендій для окремих спеціальностей

Міністерство освіти і науки розглядає можливість збільшення стипендій для фізико-математичних і педагогічних спеціальностей. Таким чином МОН планує знизити дефіцит студентів на цих спеціальностях і привабити якомога більше вступників. Ми проаналізували, чи дає підвищення стипендій для окремих спеціальностей бажаний ефект.

Мар’яна Кавценюк

16 грудня 2013

Порівняльний аналіз законопроектів про вищу освіту

Порівняльний аналіз трьох законопроектів про вищу освіту: проекту від групи депутатів з Партії регіонів, проекту від опозиційних нардепів та проекту, написаного на основі міністерського тексту групою під керівництвом ректора КПІ М. Згуровського.

Інна Совсун, Єгор Стадний

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації, видалення авторства та логотипу CEDOS
Детальніше Сховати