(044)338-89-04 info@cedos.org.ua
на головну CEDOS
14 травня 2015

Нижче представлені інтерактивні графіки, що показують кількість студентів, які є громадянами України, у 98 університетах (зі 104 загалом) у різних розрізах: контракт/бюджет, денна/заочна форми навчання. Окремо представлені графіки щодо студентів-іноземців, а також щодо витрат на одного контрактника та бюджетника. Усі дані станом на жовтень 2014 року.

Для того, щоб знайти свій університет на всіх точкових графіках на цій сторінці, оберіть його з випадного списку:


 

  університети в яких переважають контрактники

  університети в яких переважають бюджетники

 

  університети в яких серед заочників переважають бюджетники

  університети в яких серед заочників переважають контрактники

 

  університети в яких серед денників переважають контрактники

  університети в яких серед денників переважають бюджетники

 

  університети в яких переважають заочники

  університети в яких переважають денники

Завантажити дані про кількість студентів та аспірантів в національних ВНЗ (xlsx)

Витрати на одного студента

Кожної весни напередодні вступної кампанії абітурієнти та їхні батьки починають цікавитись вартістю навчання за контрактом. Університети формують ціну здебільшого з огляду на два основні фактори: популярність програми та власне університету, тобто попит, та можливість ВНЗ демпінгувати.

Демпінгують переважно великі університети, які можуть дозволити собі встановити нижчі ціни за рахунок більшого набору. Водночас в українських умовах дуже слабко впливає на ціну або взагалі не грає ролі чинник реальної собівартості програми. Це видно із відверто занижених цін на насправді дуже дорогі програми, наприклад, природничі, фармацевтичні чи технічні. Університети ніколи не вимагають від студентів плати, відповідній їхній реальній собівартості, адже тоді ці програми стануть ще менш популярними. Зазвичай занижені ціни на такі програми компенсуються завищеними цінами на більш популярні.

Проте специфіка ціноутворення в українських вишах, яку зазвичай оминають, полягає в тому, що загалом за навчання одного контрактника на рік вони отримують менше коштів, ніж їм перераховує держава на одного бюджетника. У це важко повірити, адже склався стереотип, що ціни на контракт високі. Однак про це говорить зібрана нами статистика, що охоплює 59 із 104 ВНЗ, що мають статус національного. Навіть такі узагальнені дані, без розподілу на окремі рівні та програми, та враховуючи, що у коштах за більшість бюджетників денної форми вшита стипендія (8,5 тис. грн на рік) дозволяють зробити висновки, що держава фактично дотує навчання контрактників.

Лише незначна кількість мистецьких університетів внаслідок індивідуалізованого навчання або ж деякі маленькі університети, які не можуть собі дозволити занижувати ціни, демонструють протилежне.

 

  витрати на контрактника перевищують витрати на бюджетника

Враховані бюджетники усіх освітніх ступенів (крім аспірантів) денної та заочної форми та контрактники усіх освітніх ступенів (крім аспірантів) денної та заочної форми, включно з іноземцями. Потрібно зазначити, що з однієї сторони у коштах на одного бюджетника врахована стипендія. Натомість у коштах контрактників враховані ціни навчання іноземців, які є значно вищими від цін для громадян України.

Витрати на одного студента - завантажити дані в csv

Витрати на одного студента - завантажити дані в xlsx

Іноземні студенти в Україні

 
 
 
Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації, видалення авторства та логотипу CEDOS
Детальніше Сховати