Пошук

+38 (044) 338-89-04
info@cedos.org.ua
9:00 - 18:00
Mobile Menu

Реформа "прописки"

Крок 1. Формулюємо проблему. Істотна частина українок і українців живе не за місцем реєстрації, через що обмежені в державній підтримці та політичних правах. Чому вони не реєструються, і як змінити ситуацію?

Крок 2. Кабінетне дослідження. Дізналися: в Україні від 15 до 30% живуть не за “пропискою”. Проаналізували законодавство і зрозуміли, що дуже багато людей з якихось причин не реєструють реальне місце проживання. Проаналізували міжнародний досвід, провели обговорення з експерт(к)ами і зрозуміли: умовно є два підходи до того, як держава отримує інформацію про місце проживання людини. Зрозуміли, що в Україні відмова від інституту реєстрації місця проживання поки що неможлива, оскільки на ньому ґрунтується низка галузей державного управління, тож нам потрібно іти по шляху іншого підходу, протестованого за кордоном.

Крок 3. Збираємо та аналізуємо факти. Зібрали дані за допомогою глибинних інтерв’ю, фокус груп та контент-аналізу. Дізналися: люди не реєструються, тому що це прив’язано до права власності на житло, а власники відмовляються реєструвати через уявні чи реальні права, які отримує тоді зареєстрована особа щодо їхньої власності. Дізналися, що через особливості системи “прописки” мігранти недоотримують медичні послуги, не реалізовують політичні права, витрачають більше часу на адміністративні послуги, ніж ті, хто живуть “за пропискою”. Держава, в свою чергу, не може адекватно розподілити бюджетні кошти між територіями.

Крок 4. Сформулювали рекомендації: не можна реєструвати за фактом власності на житло, краще використовувати декларативну модель, але для цього потрібно зрозуміти вплив реєстрації в різних сферах

Крок 5. Вплив на реальність. Увійшли до складу робочої групи при Міністерству внутрішніх справ і тепер, спираючись на результати нашого дослідження, впливаємо на реформування “прописки” так, щоб цей інститут існував на користь всіх громадян України, а не тільки окремих груп.

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації, видалення авторства та логотипу CEDOS
Детальніше Сховати