Що шукаєте?

Як обрати вищу освіту?

Щороку тисячі вступниць та вступників обирають, де та за яким фахом здобувати вищу освіту. Цей вибір впливає на майбутнє працевлаштування, особистісний розвиток, формує оточення, професійні цілі та зв’язки. Тож важливо поставитися до нього ґрунтовно. На що потрібно зважати, обираючи місце майбутнього навчання?

Ми пропонуємо чекліст, який може допомогти вам зробити свідомий вибір. Читайте уважно, міркуйте і ставте відмітки. Якщо ви «зачекінились» за всіма пунктами — ви на шляху до освіти, яка стане гарною основою для вашого розвитку.

Ставте відмітки. Якщо всі відмітки стоять — ваша інвестиція у вищу освіту окупиться.

Крок 1

Вибір спеціальності

Крок 1

Вибір спеціальності

Намагайтесь вступити туди, де вищий прохідний бал. Так ви будете навчатись у сильнішій групі - це більше мотивуватиме вчитися та розвиватися. Крім того, навчання точно буде цікавішим. Цьогоріч ви не здали ЗНО достатньо добре? Якщо є можливість, ви можете почекати рік – здати ЗНО ще раз і вступити саме туди, куди хотіли б. Такий “gap year” поки не дуже популярний в Україні, але це хороша можливість краще підготуватися до ЗНО та вступу, поїхати кудись на волонтерство, спробувати себе у різних сферах, постажуватись і краще зрозуміти свої освітні потреби.

Чим відрізняються менеджмент, маркетинг і підприємництво? Вам на комп’ютерну інженерію чи комп’ютерні науки? Самі назви спеціальностей вам нічого не скажуть - краще дивіться опис та перелік предметів, з яких складається освітня програма спеціальності. Якщо не можете знайти цю інформацію на сайті університету - телефонуйте в заклад і просіть надати для ознайомлення програми курсів або методички з програмами курсів.

Вузька спеціальність - це хороший варіант, якщо ви точно знаєте, ким саме плануєте працювати. Наприклад, лікаркою/-ем, пілотесою/-ом, морячкою/-ком, атомницею/-ком. Якщо ж у вас немає таких далекоглядних планів, краще уникати вузьких спеціальностей і на бакалавраті обрати ту, яка стане надійним фундаментом для подальшої вузької спеціалізації на старших курсах або на магістерці.

Крок 2

Вибір університету

Купувати оцінки зараз - це красти власні можливості та час у майбутньому. Корумповані університети мають поганий імідж серед роботодавиць/-ів. Знайдіть студенток/-ів обраного університету й розпитайте, чи доводилося їм платити на сесії.

Це все ознаки того, що в університеті є хороші викладачки/-і, захоплені своєю роботою. Це ті, хто стануть для вас провідницями/-ками у професійне життя. Достатньо, якщо вам назвуть хоча б трьох таких викладачок/-ів.

Низький прохідний бал як у ЗВО, так і на окремій спеціальності може стати проблемою. Так, ви пройдете на бюджет. Але є ризик, що до вас та одногрупниць/-ків будуть низькі очікування, навчання буде нецікавим, і ваша освіта - неякісною. Намагайтесь вступати туди, де вищий прохідний бал. Можете здати ще раз наступного року - і вступити з кращими балами. Якщо є можливість, ви можете почекати рік - здати ЗНО ще раз і вступити саме туди, куди хотіли б. Такий “gap year” поки не дуже популярний в Україні, але це хороша можливість краще підготуватися до ЗНО та вступу, поїхати кудись на волонтерство, спробувати себе у різних сферах, постажуватись і краще зрозуміти свої освітні потреби.

Роботодавиці/-вці дедалі більше звертають увагу на «м’які навички»: вміння працювати в команді, ефективні комунікації, стресостійкість тощо. Все це розвивається у позанавчальний час. Тому важливо, щоб університет створював можливості для студентських проєктів і обміну досвідом з професіоналками/-ами.

Обираючи частину дисциплін самостійно, ви зможете формувати свій навчальний план так, щоби вам було ще цікавіше й корисніше навчатися. Вибіркові дисципліни на останніх курсах допоможуть отримати специфічні знання і навички, що знадобляться саме вам на ринку праці після випуску.

Практика - це можливість познайомитись та зарекомендувати себе майбутній/-ьому роботодавиці/-вцю. Не втрачайте цю можливість.

Підготували

За підтримки

За кордоном

Посередниці/-ки часто працюють на конкретні університети. Хорошим університетам реклама не потрібна, вони зазвичай не платять посередницям/-кам, тому посередниці/-ки їх рідко пропонують.

За кордоном інформації про університети більше, ніж в Україні. Тому треба достатньо часу для її вивчення. Також зазвичай необхідно підготувати і перекласти документи, написати мотиваційний лист, скласти міжнародний мовний екзамен, іноді - отримати рекомендації від вчительок/-ів.

За кордоном теж є погані університети. Вчитися в них - витратити гроші і час на неякісну освіту, яка не допоможе вам у майбутньому. Потрапити за кордон можна швидше і дешевше: поїдьте на мовні курси, на сезонну роботу, у волонтерський табір.

Лекція чи семінар в університеті - це не розмова в магазині. Радимо пересвідчитись, що ви володієте рівнем, достатнім для навчання в обраному університеті. Зазвичай заклади пишуть рівень мови, який потрібен на конкретну спеціальність.

Місцеве населення краще знає, де якісна вища освіта, тому можна довіряти їхньому вибору. Наприклад, можете студенток/-ів знайти у соцмережах - і порадитися про обраний вами університет.

Безоплатна освіта часто передбачає високу конкуренцію під час вступу чи навчання, що є запорукою вищої якості. Натомість платна освіта може бути ведмежою послугою - вас не відраховують, навіть якщо маєте погану успішність, бо ви приносите університету гроші.

У Польщі є спеціальний сайт для цього: ela.nauka.gov.pl У Словаччині є прогнози Центру праці, соціальних справ та сім’ї. Такі ж прогнози надають в Естонії oska.kutsekoda.ee/en Шукайте подібну інформацію у країні, в яку збираєтеся.

Перевірте, чи університет є у списках ліцензованих університетів на офіційних сайтах міністерства освіти країни, куди вступаєте, або на сайтах офіційних інформаційних центрів з питань освіти. Без цього диплом не буде визнаний в Україні.

Скористалися порадником? Будь ласка, розкажіть нам, що стало для вас корисним

Скарги та пропозиції

Підготували

За підтримки