Концепція інтегрованого розвитку Сумської громади

Це — документ стратегічного планування, який визначить довгострокові, міждисциплінарні, просторові та соціально-економічні пріоритети розвитку території. Робота над Концепцією інтегрованого розвитку Сумської громади триває протягом 2024 року.

Сумська громада складається з міста Суми та чотирьох старостинських округів

  • 21

    населений пункт у складі Сумської міської територіальної громади

  • 277,5 тис

    жителів та жительок проживало в громаді станом на 2020 рік

  • 347,9 км2

    площа Сумської громади станом на 2020 рік

  • Суми

    місто

  • старостинські округи:

    Піщанський, Битицький, Великочернеччинський, Стецьківський

Концепція інтегрованого розвитку необхідна громаді для:

1

ідентифікації просторових пріоритетів розвитку території;

2

узгодження інтересів місцевого самоврядування, мешканців та мешканок, підприємців та інших важливих стейкхолдерів, що ведуть, або планують вести діяльність на території громади;

3

оцінки наявних руйнувань та створення плану реагування на майбутні загрози, пов’язані з агресією РФ проти України;

4

концепція буде використана як вихідні дані для розроблення містобудівної документації.

Над розробкою КІР Сумської громади працюють експертна та робоча групи

Експертна група – це міждисциплінарна команда з досвідом роботи у сфері стратегічного розвитку громад, що складається з фахівців та фахівчинь у галузях архітектури, містопланування, економіки, екології, соціології, інженерії, транспорту та мобільності, культури та спадщини, освіти, соціальної політики тощо.

Робоча група створена 27 березня 2024 року для формування принципів та визначення пріоритетів майбутнього розвитку та відновлення Сумської міської територіальної громади, а також формування Концепції інтегрованого розвитку громади. До робочої групи ввійшли представники та представниці органів місцевої влади, громадськості, бізнесів, у її складі представлені мешканці та мешканки всіх старостинських округів та міста Суми.

Вадим Денисенко

ключовий експерт проєкту, експерт з мобільності

Сумська міська територіальна громада на другому році великої війни прийняла рішення дослідити як змінились різні сфери її життя та почати, з урахуванням цих змін, міркувати про своє середньострокове майбутнє. Важливою відмінністю концепції від звичних нам «стратегій розвитку» є те, що більшість проаналізованої інформації ми покладемо на карту. Відповідно громада розумітиме як різні сфери життя будуть узгоджуватися між собою в просторі. Це дозволить робити висновки про те, де на території громади сконцентровано забагато активностей, а де їх очевидно бракує. Концепція покликана запропонувати більш рівномірний розвиток території громади в умовах війни та повоєнного відновлення.

Іван Вербицький

директор аналітичного центру Cedos

Дослідження Cedos показує, що різні люди проживають різні досвіди під час війни, а це може стати ризиком для виникнення непорозумінь у суспільстві. Однак громади мають ухвалювати рішення щодо оптимального функціонування в умовах війни та планування відновлення. Багато з планів, створених до війни, зараз неактуальні. Відповідно, при прийнятті стратегічних рішень потрібно врахувати нові реалії, щоб розуміти, у якому напрямку потрібно розвивати ту чи іншу галузь і яким аспектам приділити особливу увагу. Ключовим є залучення до цього процесу представників різних соціальних груп, які мали різний досвід під час війни, щоб нікого не залишити осторонь і мінімізувати ризики соціальних конфліктів всередині громади

Марія Грищенко

соціологиня, дослідниця міст, експертка із залучення

Під час розробки документа ми плануємо не лише збирати письмові пропозиції від широкої громадськості, а й провести приблизно 10 зустрічей різних форматів: стратегічних сесій, фокус груп, інтерв’ю, громадських слухань, як очно, так і онлайн. У зустрічах візьмуть участь громадські активісти, представники бізнесу, волонтери, креативні люди, переселенці та переселенки, представники різних інституцій, експертною спільнотою тощо. Це дасть можливість не лише виявити потреби, а й побудувати діалог та разом домовитись про можливі спільні кроки. Я розумію, що в умовах постійної загрози та невизначеності щодо завтра може бути психологічно важко планувати майбутнє сьогодні. І дійсно для думання про майбутнє потрібен ментальний ресурс, який у нас сьогодні краде наш ворог – Росія. Однак ми не маємо дозволити забрати в нас це майбутнє. А Концепція – це саме про майбутнє

Антон Желєзнов

експерт з міського планування та архітектури, співзасновник архітектурної студії “PSEL”

Місто Суми є початком моєї професійної кар'єри архітектора та містопланувальника. Поживши та попрацювавши з кращими професіоналами в інших містах України – у мене виникло бажання повернутись з цим набутим досвідом в рідне місто. Також це для мене спосіб змінити місто та країну на краще, а не просто безкінечно скаржитись на місцеву владу. Для мене це і про особисті амбіції – адже дана концепція стане однією з перших в Україні розробленою одразу для всієї громади. Зібрана нами команда є прогресивною та незаангажованою, тому ми точно привнесемо новий погляд на місто. З іншого боку, частина команди та партнерів є Сум'янами, що також було принциповим. Для мене, як професіонала, це можливість вплинути, а як жителю міста – отримати щось гідне для себе та моїх близьких.

Концепцію інтегрованого розвитку Сумської МТГ

розробляє аналітичний центр Cedos, бюро партисипативного планування «Cité» та архітектурне бюро «PSEL» у співпраці з Сумською міською радою за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”, а також у межах грантового конкурсу «Посилення громадської участі в процесах раннього відновлення на звільнених територіях», який адмініструється ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», що фінансується країнами партнерами.

Слідкуйте за розробкою КІР Сумської громади в соцмережах: