Підвищення орендної плати має відповідати умовам договору.
Відповідно до ст. 762 ЦК України, договором може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Одностороння зміна розміру плати за найм житла не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 820 ЦК України).
Так, у договорі найму сторони можуть визначити умови підвищення орендної плати (наприклад, не частіше одного разу на рік або з прив’язкою до зміни курсу валют більше ніж на 20% тощо).
При укладенні договору для орендаря має сенс наполягати на визначенні граничного розміру такого підвищення протягом строку дії договору. Якщо у договорі не визначено спеціальних умов щодо підвищення орендної плати, визначена орендна плата має залишатися незмінною протягом строку дії договору найму, якщо тільки за згодою сторін не буде внесено змін у договір. При цьому орендарю важливо усвідомлювати, що він/вона має повне право проживати в житлі на тих умовах, які визначені договором, і абсолютно не зобов’язаний погоджуватися на будь-які зміни, які пропонує орендодавець.
Support Cedos
During the war in Ukraine, we collect and analyse data on its impact on Ukrainian society, especially housing, education, social protection, and migration