Відповідно до ст. 1087 ЦК України, розрахунки за участю фізичних осіб, не пов’язані зі здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі за допомогою розрахункових документів у електронному або паперовому вигляді. Граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб — підприємців відповідно до цієї статті встановлюються Національним банком України.
Відповідні граничні обмеження щодо розрахунків готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148. Пунктом 7 даного Положення встановлені обмеження лише щодо розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі понад 50 000 грн.
Таким чином, законодавство не містить обмежень щодо розрахунків готівкою за договорами оренди, а тому внесення орендної плати може здійснюватись у готівковій чи безготівковій формі на вибір сторін.
Перевагою внесення орендної плати у безготівковій формі є можливість сторін беззаперечно довести виконання/невиконання обов’язку своєчасного внесення орендної плати. Якщо орендна плата вноситься готівкою, в якості підтвердження можна передбачити договором акт внесення орендної плати, який іде додатком до договору (може бути табличка: місяць — сума — підписи сторін навпроти кожного місяця).
Отримана орендодавцем орендна плата є його доходом. Сплата податку з доходу — персональний обов’язок тієї особи, яка отримує дохід. За ухилення орендодавця від сплати податків з доходу від здачі майна в оренду юридичну відповідальність може нести лише сам орендодавець, на орендаря це жодним чином не впливає.
Support Cedos
During the war in Ukraine, we collect and analyse data on its impact on Ukrainian society, especially housing, education, social protection, and migration