Ані ЦК України, ані інші акти законодавства не передбачають особливої процедури оренди житла для внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО), вимог щодо документів тощо, якщо йдеться про комерційний найм (оренду) житла у приватній власності. Тому всі вище описані поради стосуються так само і орендарів — внутрішньо переміщених осіб.

Питання забезпечення ВПО соціальним житлом чи житлом комунальної власності, компактного поселення в містечка із збірних модулів, гуртожитки, готелі тощо регулюється Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Цей Закон не регулює правовідносини щодо комерційного найму житла у приватній власності та не встановлює спеціальні норми у правовідносинах, де ВПО виступає орендарем чи орендодавцем.

Податкова знижка

Відповідно до пп. 166.3.9 ст. 166 Податкового кодексу України, платник податку зі статусом ВПО має право на податкову знижку на суму, сплачену протягом року, у вигляді орендної плати за житло. Така знижка надається, якщо ВПО або член його/її сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені) одночасно:

  • не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України; 
  • не отримують передбачених законодавством виплат для покриття витрат на проживання.

Розмір такої знижки за календарний рік не може перевищувати 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року. У 2023 році це 201 000 грн за рік (мінімальна зарплата на 1 січня 2023 року — 6700 грн).

Обов’язкова умова отримання знижки — наявність письмового договору найму житла, укладеного відповідно до вимог законодавства.

Для отримання знижки ВПО має звернутись до управління ДПС, у якому він/вона перебуває на обліку, та подати такий мінімальний пакет документів:

  1. Податкова декларація про майновий стан і доходи.
  2. Копія довідки про взяття на облік ВПО.
  3. Копія договору оренди житла.
  4. Копія платіжних та розрахункових документів, що підтверджують факт сплати (крім електронних розрахункових документів).
  5. Заява, в якій зазначено відомості щодо наявності умовТакими умовами є одночасно: (1) відсутність у власності придатного для проживання житла на підконтрольній території України, (2) відсутність передбачених законодавством виплат для покриття витрат на проживання, (3) статус ВПО., які дають право на отримання податкової знижки згідно з нормами законодавства. У заяві необхідно також зазначити такі дані стосовно заявника та його/її батьків, чоловіка, дружини, дітей, у тому числі усиновлених: 
  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • РНОКПП;
  • серія та номер паспорта.

Оригінали всіх документів, крім податкової декларації та заяви, надавати не потрібно.

Розширений пакет документів, що може пришвидшити процес отримання податкової знижки (бо контролюючим органам не доведеться робити запити самостійно) включає:

  • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ВПО та його/її батьків, чоловіка, дружини, дітей, у тому числі усиновлених; 
  • довідка від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо адресної допомоги для покриття витрат на проживання.

Якщо сума орендної плати за календарний рік менша або дорівнює 201 000 грн (або іншій сумі за формулою: мінімальна зарплата на 1 січня податкового року * 30), або 16 750 грн на місяць, податкова знижка надається в аналогічному розмірі. Якщо перевищує — в розмірі 201 000 грн.