А) Як фізична особа
Дохід від надання нерухомості в оренду, житлового найму оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) за ставкою 18% (п. 170.1.4 статті 170 Податкового кодексу України).
Крім цього, з доходу від надання нерухомості в оренду, житлового найму також сплачується 1,5% військового збору (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).
Сукупно фізична особа, яка здає житло в оренду, має сплатити 19,5% від доходу.
Відповідно до підпункту 170.1.2 статті 170 Податкового кодексу України, розмір оподаткованого доходу визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою
, що затверджується Кабінетом Міністрів України виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних і якісних показників, що встановлюється органом місцевого самоврядування й оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.
Так, наприклад, у м. Києві встановлено мінімальну вартість місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб у розмірі 38,18 грн (з ПДВ), а також визначені додаткові коефіцієнти до неї — наприклад, якщо майно розташоване в межах історичного центру
Наприклад, фізична особа здає в оренду квартиру загальною площею 40 м2 у спальному районі м. Києва. У такому разі мінімальна орендна плата за місяць становить 38,18 х 40 = 1527 грн 20 коп.
При здачі житла в оренду фізичній особі орендодавець сплачує податок щоквартально та подає щорічну податкову звітність.
Відповідно до п. 170.1.5 ст. 170 Податкового кодексу України, орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме протягом 40 календарних днів після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.
За підсумками календарного року орендодавець має подати декларацію про майновий стан і доходи за місцем своєї податкової адреси до 1 травня року, що настає за звітним (п. 49.18.4 статті 49 Податкового кодексу України).
Б) Як ФОП
Існують дві системи оподаткування: загальна і спрощена (єдиний податок). ФОП самостійно обирає, на якій системі оподаткування перебувати. При цьому загальна система оподаткування не має ніяких обмежень і застосовується за замовчуванням, а спрощена система має свої обмеження (щодо найманих працівників, видів діяльності й обсягів доходу) і застосовується за заявою ФОПа.
Важлива особливість, яку варто врахувати, перш ніж реєструватися як ФОП для здачі житла в оренду: фізичні особи — підприємці є платниками єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ), тому доведеться сплачувати не лише податок з доходу від оренди, а і ЄСВ
. Військовий збір ФОПи не сплачують.
Для здачі житла в оренду як ФОП потрібно зареєструвати КВЕД 68.20 — Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
ФОП на загальній системі оподаткування
Доходи ФОП на загальній системі оподаткування від провадження господарської діяльності оподатковуються за ставкою 18% (стаття 177 Податкового кодексу України).
Об’єктом оподаткування на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця. Тобто у разі здійснення у звітному періоді документально підтверджених витрат, пов’язаних з утриманням об’єкта оренди (комунальні платежі, ремонтні роботи, побутова техніка тощо), базою оподаткування є отримана орендна плата мінус витрати на утримання.
При цьому ФОП є платниками ЄСВ. На загальній системі ФОП має сплатити ЄСВ у розмірі 22% від чистого доходу за квартал.
У випадку, якщо у звітному періоді доходу від здачі в оренду не було, ФОП на загальній системі може не сплачувати ЄСВ (п. 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» — має право, а не обов’язок, самостійно визначити базу нарахування).
Підсумовуючи, при здачі житла в оренду ФОП на загальній системі оподаткування має сплатити державі 40% (18% ПДФО + 22% ЄСВ) від чистого доходу.
Податкова звітність — річна.
ФОП на спрощеній системі оподаткування
На спрощеній системі заборонено здавати в оренду житлові приміщення або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 кв. м (п. 291.5.3 ст. 291 Податкового кодексу України).
1-ша група: заборонено здавати житло в оренду.
2-га група: здавати можна лише власну нерухомість, заборонено надавати посередницькі послуги з оренди. Обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2023 році: 6700 х 834 = 5 587 800 грн).
Ставка єдиного податку — 20% розміру мінімальної заробітної плати щомісячно (п. 293.2 Податкового кодексу України). У 2023 році це 1340 грн на місяць.
ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати щоквартально. У 2023 році це 4422 грн щоквартально.
При цьому у мирний час
у разі відсутності доходу ФОП 2 групи не звільняється ні від сплати єдиного податку, ні від сплати ЄСВ.
Таким чином, незалежно від суми отриманого від оренди доходу, ФОП 2 групи мав би сплатити за 2023 рік: 1340 х 12 + 4422 х 4= 33 768 грн.
Податкова звітність — річна.
3-тя група: здавати можна лише власну нерухомість, а також надавати посередницькі послуги з оренди. Обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2023 році: 6500 х 1167 = 7 818 900 грн).
Ставка єдиного податку — 5% від доходу (якщо ФОП є платником ПДВ, то 3%) щоквартально (п. 293.2 Податкового кодексу України). При цьому оподатковується весь отриманий дохід (а не чистий, як на загальній системі).
ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати щоквартально. У 2023 році це 4422 грн щоквартально.
Якщо доходу немає, то єдиний податок не сплачується, але ЄСВ сплачується незалежно від наявності доходу
.
Податкова звітність — квартальна.
Support Cedos
During the war in Ukraine, we collect and analyse data on its impact on Ukrainian society, especially housing, education, social protection, and migration