Конституція України гарантує фізичній особі право на недоторканність особистого і сімейного життя (ст. 32 Конституції) та право на недоторканність житла (ст. 30 Конституції).
Відповідно до статті 273 ЦК України, діяльність фізичних та юридичних осіб не може порушувати особисті немайнові права, зокрема вищезазначені особисті майнові права, гарантовані Конституцією України. Статтею 275 ЦК України передбачено, що фізична особа має право на захист свого особистого немайнового права від протиправних посягань інших осіб. Захист особистого немайнового права здійснюється способами, встановленими главою 3 цього Кодексу (шляхом звернення до суду).
Відповідно до ст. 311 ЦК України, у невідкладних випадках, пов’язаних із рятуванням життя людей та майна або з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, законом може бути встановлено інший порядок проникнення до житла чи до іншого володіння фізичної особи, проведення в них огляду та обшуку.
Відтак, якщо тільки не йдеться про невідкладний випадок (наприклад, загроза затоплення), орендодавець не може приходити в квартиру/будинок без попередження, адже це порушуватиме права орендаря на недоторканність житла та особистого і сімейного життя.
Рекомендуємо прописати в договорі, що за винятком невідкладних випадків наймодавець зобов’язується не заходити в квартиру за відсутності наймача або без його згоди. Водночас у договорі також можна передбачити право наймодавця перевіряти стан збереження майна у присутності наймача.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції