Search

+38 (044) 338-89-04
info@cedos.org.ua
9:00 - 18:00
Mobile Menu

Remittances in Ukraine in the 1st quarter of 2015

Завантажити дані

Падіння обсягу грошових переказів, яке розпочалося у 2014 році, продовжилось і у 2015. Частково це скорочення зумовлене змінами в методології, оскільки починаючи з 2014 року НБУ оприлюднює обсяги грошових переказів без врахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. Аналізуючи грошові перекази за перший квартал 2015 рік, ми проводимо співставлення з першим кварталом 2014 року, що нівелює статистичний ефект.

Не зважаючи на те, що обсяг грошових переказів в доларах США у першому кварталі 2015 року скоротився порівняно з відповідним кварталом минулого року на 33%, темпи скорочення уповільнюються, а роль грошових переказів продовжує зростати. Обсяг грошових переказів у відсотках до ВВП у цьому періоді становив рекордних 6%. Зростаючу роль грошових переказів можна пояснити як скороченням ВВП України, так і зростанням грошових переказів у національній валюті через значну девальвацію гривні по відношенню до долара США. Грошові перекази в національній валюті у першому кварталі 2015 року зросли майже на 59% порівняно з відповідним періодом минулого року. Цікаво, що грошові перекази в національній валюті зростають впродовж майже всього обстежуваного періоду (за винятком першого кварталу 2014 року), а грошові перекази в доларах США скорочуються, як тільки національна валюта девальвує. Це може бути свідченням того, що українські мігранти намагаються забезпечити певний рівень реального доходу в національній валюті для своїх родин.

Якщо поглянути на динаміку грошових переказів у розрізі країн надходження, то видно, що більше половини скорочення грошових переказів (18% із 33%) у першому кварталі 2015 року пояснюється зменшенням надходжень із Російської Федерації. Частка цієї країни в усіх надходженнях у формі грошових переказів залишається найбільшою (25,5%) незважаючи на те, що за рік вона зменшилась майже на 10 відсоткових пунктів. У першому кварталі 2015 року з цієї країни надійшло вдвічі менше грошових переказів у доларах США у порівнянні з відповідним періодом 2014 року. Значна частина цього скорочення пояснюється девальвацією російського рубля по відношенню до долара США: на 80% за зазначений період (в рублях грошові перекази скоротились тільки на 13%). Зменшення грошових переказів з Російської Федерації також може бути пов’язане з імовірним зменшенням кількості трудових мігрантів та їхніх доходів через зміни у міграційному законодавстві РФ, які набули чинності з початку 2015 року, та зменшенням можливостей працевлаштування в РФ (наприкінці 2014 року у РФ вперше за п’ять років було зафіксовано скорочення реального скоригованого на сезонність ВВП).

Протягом першого кварталу 2015 року зменшилось надходження грошових переказів і з інших країн. Частково причиною цього може бути посилення адміністративних заходів з метою стабілізації грошово-кредитного та валютного ринку України, які, зокрема, обмежують максимальну суму іноземної валюти, яку можна зняти з депозитних чи поточних рахунків за добу, та забороняють видачу готівки в іноземній валюті за електронними платіжними засобами.

Особливо насторожує намагання НБУ зобов’язати банки виплачувати грошові перекази, здійсненні без відкриття поточного рахунку на користь фізичних осіб, винятково в гривнях. Незважаючи на те, що ця норма була дійсна менше одного місяця, її впровадження мало негативний вплив на обсяги грошових переказів, надісланих через міжнародні платіжні системи: вони скоротились майже вдвічі порівняно з відповідним періодом минулого року.

До цього частка грошових переказів, надісланих через міжнародні платіжні системи, поступово зростала і перевищила частку переказів, надісланих через кореспондентські рахунки в банках, наприкінці 2012 року. Причинами зростання популярності міжнародних платіжних систем, ймовірно, були менш жорсткі вимоги щодо документів, які посвідчують особу, та відсутність вимог щодо відкриття поточного рахунку. Однак на кінець 2014 року роль цих двох каналів надходження зрівнялась, а на початку 2015 року банки знову стали більш популярним шляхом надсилання грошових переказів. Оскільки обсяг грошових переказів, надісланих через кореспондентські рахунки банків, не зріс, найімовірніше, мігранти все частіше використовували неформальні канали для переказу коштів, хоч ці зміни і не знайшли відображення в офіційних оцінках НБУ.

Зростаюча роль грошових переказів та зміна поведінки їхніх складових зумовлює необхідність більш глибокого аналізу цього явища. Розуміння основних детермінантів цих потоків особливо актуальне в умовах ризику девальвації національної валюти. Грошові перекази є важливим джерелом надходження іноземної валюти в Україну, саме тому при впровадженні норм з метою стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків слід враховувати їхній вплив на грошові перекази та не створювати додаткових перепон для притоку валюти в країну.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело даних - Національний Банк України. Дані за 2014 рік та 1 квартал 2015року наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читати далі

15 Jan 2014

Regulation of temprorary buildings in urban space

On December, 17, 2013 KSCA published for review and public comment a revised draft decision "On peculiarities of application of the Procedure of placement of temporary buildings of trade, domestic, social, cultural or other purposes for entrepreneurial activity in Kiyv".

Igor Tyshchenko

8 Jul 2014

Academic migration

Modern science is unthinkable without the free exchange of ideas and international research teams. However, for some countries academic mobility results in a loss of scientific potential, while other use it to enrich their human capital.

Iryna Svityashchuk, Yegor Stadny

26 Dec 2014

Analysis of refugees and persons in need of extra protection integration policy

In Ukraine, they are talking for the first time about the need to implement specific programs for displaced persons due to the conflict in the east, but still there is no word on other sensitive categories such as refugees and migrants. We analyzed the domestic and foreign laws and modern approaches to understanding the integration of refugees.

Andriy Solodko

16 Dec 2014

Education in 2015 state budget project

We had an opportunity to read the draft of the State Budget for 2015. We offer the analysis of spending on education and science. However, it is safe to say that the project will undergo many changes so the figures and conclusions are preliminary.

Iryna Kogut, Yegor Stadny

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації, видалення авторства та логотипу CEDOS
Детальніше Сховати