Мінімально необхідний перелік, який має бути в кожному договорі оренди житла:
- Сторони. Має бути зазначено ПІБ, паспортні дані та/або реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний код)
Бажано вказувати в договорі в т.ч. РНОКПП, адже при зверненні до суду у позовній заяві мають бути зазначені ПІБ, РНОКПП, адреса проживання та контактний номер відповідача.
, контактні дані. - Об’єкт оренди. Точна адреса знаходження, площа, підстава виникнення права власності в орендодавця (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності (приватизація) тощо).
- Ціна (розмір орендної плати).
- Строк дії договору.
Якщо об’єкт оренди перебуває у співвласності, необхідно отримати згоду іншого співвласника (див. питання Які документи варто перевірити в потенційних орендодавців?).
Розширений перелік питань, які рекомендовано врахувати в договорі оренди житла:
- Акт передачі майна в оренду (опис приміщення та майна, яке передається в оренду разом з житлом, із зазначенням їхнього стану та дефектів). Відповідний опис може міститись і в самому договорі, однак зручніше окремо підписати акт передачі майна в оренду та акт повернення майна.
- Зазначення інших осіб, які проживатимуть разом з орендарем.
- Строк передання та повернення майна. Наприклад, ключі передаються в день підписання акту передачі майна в оренду, а звільнити житло орендар повинен не пізніше 3 днів з дня закінчення строку дії договору.
- Умови щодо автоматичного продовження дії договору на той самий строк.
- Строк та порядок внесення орендної плати.
- Можливість одностороннього збільшення орендної плати орендодавцем до закінчення строку дії договору (див. питання Як часто можна підвищувати орендну плату?).
- Порядок оплати комунальних та інших послуг (наприклад, домофон, консьєрж тощо). Які саме послуги сплачує орендар і у який спосіб (самостійно чи компенсує після сплати орендодавцем), хто передає показники лічильників.
- Обов’язки сторін зі збереження майна. Хто здійснює поточний і капітальний ремонт житла, ремонт побутової техніки тощо. Може бути деталізований опис обов’язків орендаря — наприклад, перекривати газ і воду, коли житло залишають довше, ніж на добу, тощо.
- Умови щодо поліпшення майна орендарем (наприклад, лише за попереднім погодженням, в рахунок орендної плати тощо).
- Інші права й обов’язки орендодавця, зокрема обов’язок не приходити без попередження або за відсутності орендаря (за винятком ситуацій, пов’язаних з рятуванням майна).
- Інші права й обов’язки орендаря (суборенда, можливість утримання домашніх тварин тощо).
- Підстави та порядок дострокового розірвання договору; за який час особа має повідомити іншій стороні про дострокове розірвання договору.
- Забезпечення договірних зобов’язань орендаря (завдаток/застава/гарантійний платіж) — розмір, порядок внесення/повернення, умови, за яких платіж не повертається (див. питання Які варіанти «завдатку» можуть бути? Як цей момент краще прописати в договорі?).
- Відповідальність за порушення договірних зобов’язань (наприклад, неустойка у разі прострочення орендної плати чи несвоєчасного повернення майна).
Support Cedos
During the war in Ukraine, we collect and analyse data on its impact on Ukrainian society, especially housing, education, social protection, and migration