12 громад з усієї України стали флагманськими муніципалітетами SUN4Ukraine, 4-річного проєкту, що допоможе містам у досягненні цілей кліматичної нейтральності. Cedos — один з партнерів консорціуму SUN4Ukraine, і як локальна експертна організація, вивчає соціальні процеси та державні політики, зокрема щоб поширювати критичне знання, сприяти прогресивним змінам, інформувати та зміцнювати спільноту SUN4Ukraine.
12 обраних флагманських муніципалітетів — це Вінниця, Дніпро, Звягель, Калуш, Київ, Конотоп, Миколаїв, Нововолинськ, Первомайськ, Харків, Чернігів та Чернівці.
Протягом участі у проєкті відібрані міста будуть співпрацювати з Місією ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст, яка спрямована на досягнення кліматичної нейтральності у 100 європейських містах до 2030 року.
Ці міста були обрані з-поміж 105 муніципалітетів, які подали заявки. Експерти консорціуму SUN4Ukraine були вражені високою зацікавленістю та якістю заявок від українських муніципалітетів. Комітету з відбору проєктів було складно відібрати лише 10 флагманських муніципалітетів, тому їхню кількість збільшили до 12.
Після відбору громад експерти SUN4Ukraine з ЄС та України працюватимуть разом із флагманськими муніципалітетами над розробкою Планів кліматичної нейтральності.
SUN4Ukraine надасть підтримку муніципалітетам у:
- встановленні досяжних кліматичних цілей;
- пошуках фінансування
- сприянні структурованим діалогам про політики на різних рівнях урядування.
Кожне місто отримає підтримку, яка відповідатиме його особливостям, з урахуванням повʼязаних з війною викликів відновлення. Це допоможе містам подолати структурні, інституційні та культурні перешкоди.
На наступному етапі флагманські муніципалітети співпрацюватимуть із містами Місії ЄС, перейшовши від обміну знаннями до дій. У рамках цих партнерств громади зможуть застосувати ті експертні знання, які відповідатимуть їхнім потребам у підвищенні спроможностей. Громади обʼєднаються у пари з подібними до них містами ЄС.
У подальшому SUN4Ukraine також запросить всі муніципалітети, які відгукнулися на конкурс до участі в проєкті, приєднатися до Кліматичного хабу українських міст. Це дасть містам можливість обмінюватися інформацією та ідеями щодо впровадження кращих практик кліматичної нейтральності для відновлення та сталості України.
Аналітичний центр Cedos активно працює над питаннями місцевого розвитку, у тому числі над дослідженням проблем, пов’язаних із впливом зміни клімату на міста. Зокрема, у 2020 році ми провели дослідження “Кліматична (не)справедливість: вплив зміни клімату на вразливі соціальні групи в містах України” у якому підготували рекомендації для адміністрацій міст та громадських організацій щодо того, як покращити ситуацію. У тому числі, як будувати міське управління та політику на принципах сталості, пом’якшувати вплив громади на клімат, адаптувати простори та життя людей до проявів кліматичних змін та головне — подолати соціальну нерівність і відновити кліматичну справедливість як у місті, так і в Україні.
Про SUN4Ukraine
Стала мережа кліматично нейтральних міст України (SUN4Ukraine), яка була започаткована у травні 2024 року в рамках Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст і отримала фінансування через програму «Горизонт Європа», — це чотирирічний проєкт, покликаний підтримувати українські міста у досягненні кліматичної нейтральності. У відповідь на серйозні потрясіння, спричинені війною Росії проти України, цей проєкт зосереджується на системному та ефективному відновленні, відповідності кліматичним цілям і залученні громадян та зацікавлених сторін до досягнення кліматичних цілей України.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції