Експертки Cedos допомогли Біленьківській, Михайлівській, Михайло-Лукашівській, Широківській та Запорізькій громаді Запорізької області з розробкою програм комплексного відновлення (ПКВ). Консультування відбулося в межах проєкту, який реалізувала громадська організація «Спільно HUB».

До початку проєкту Михайлівська, Михайло-Лукашівська та Широківська громади вже розробили плани відновлення та розвитку, тож робота над ПКВ стала для них продовженням аудиту потреб громади. Станом на сьогодні чотири з пʼяти громад уже завершили свої програми відновлення, тоді як Запоріжжя досі працює над цим документом з огляду на більші масштаби громади.

Зі свого боку, експертки Cedos консультували громади на різних етапах роботи над ПКВ. Так, вони допомагали:

  • сформувати робочу групу;
  • визначити принципи, цілі та завдання розробки програми відновлення;
  • зібрати дані та проаналізувати поточну ситуацію;
  • сформувати проєкт програми відновлення;
  • залучити мешкан_ок громади до громадського обговорення проєкту.

Зважаючи на нестабільну безпекову ситуацію та загрозу обстрілів, більшість заходів із залучення мешкан_ок, зокрема опитування і громадські обговорення, відбувались онлайн. Як зазначила старша урбаністка Cedos, менторка проєкту Богдана Бесчастна, завдяки роботі над програмою комплексного відновлення органи місцевого самоврядування (ОМС) зрозуміли на практиці, на яких етапах важливо залучати мешкан_ок громади і які формати залучення є ефективними. Для цього учасни_ці робочої групи за підтримки ментор_ок проєкту мапували стейкхолдерів і визначали канали взаємодії з ними.

У процесі розробки ПКВ громадам важливо не лише визначити основних зацікавлених сторін та потенційних партнерів, але й бути готовими до взаємосусідських відносин з суміжними громадами, до переговорів, компромісів та пошуку спільних рішень для досягнення сталого розвитку регіону. Саме такий підхід дозволить вирішувати масштабні задачі, з якими самостійно громада впоратися не зможе. Кожна громада — частина пазлу. Коли громади обʼєднуються для вирішення спільних проблем і напрацювання спільних рішень, складається цікава картинка регіону в цілому.

Богдана Бесчастна, старша урбаністка Cedos, менторка проєкту

Проєкт «Розробка програм відновлення для п’яти громад Запорізької області» здійснила громадська організація «Спільно HUB» за участі аналітичного центру Cedos за підтримки ІСАР Єднання в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.