Джерело: сайт МФ Відродження
7 грудня 2015 Міжнародний фонд «Відродження» у рамках проекту «Експертної підтримки Надзвичайної програми Європейського інвестиційного банку з відновлення України», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу, провів Круглий Стіл на тему «Залучення громад та вимушених переселенців до відновлення України».
Захід відвідали донори, що працюють у сфері відновлення постраждалих в наслідок конфлікту регіонів України, представники громадянського суспільства, провідні експерти, громадські діячі, журналісти та представники аналітичних центрів, що досліджують проблеми вимушених переселенців (ВПО) та потенціалу відновлення України.
Заступник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження», Інна Підлуська, презентувала проект «Експертної підтримки Надзвичайної програми Європейського інвестиційного банку з відновлення України» та повідомила учасників щодо головної мети ініціативи: «мета проекту – це створення інструментів, які залишаться, та які будуть включені як частина операційних документів, політик і практик, що будуть впроваджувати проекти із відновлення. Наш проект присвячений тому, щоб у центрі усіх державних процесів була людина у самому широкому сенсі – це і вимушені переселенці, це і місцеві громади» – уточнила пані Підлуська.
Керівник Програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні, Беренд де Гроот, під час вітальної промови у рамках заходу зауважив, що влада на місцях зацікавлена допомогти у влаштуванні вимушених переселенців. Децентралізація, на думку пана де Гроота, є головним інструментом для вирішення проблем, що пов’язані з відновленням України так само як і з інтеграцією та поліпшенням умов для переселенців. «Сьогодні ми маємо перейти від негайної допомоги до виважених широких стратегій розвитку суспільства та регіонів» – повідомив Беренд де Гроот.
Рой Дрейкотт, Старший секторальний спеціаліст з регіонального та міського розвитку Представництва ЄІБ в Україні, звернув увагу присутніх до проблеми соціального менеджменту та залучення зацікавлених сторін як у рамках конкретного проекту так і в широкому розумінні. «Соціальний менеджмент та залучення усіх зацікавлених сторін мають стати інструментами для зниження напруги та соціальних ризиків у громадах» – зазначив пан Дрейкотт.
Головний експерт проекту «Експертної підтримки Надзвичайної програми Європейського інвестиційного банку з відновлення України», Михайло Винницький, підвів підсумки соціологічних досліджень, які проводились у рамках проекту у Харківській, Донецькій, Луганській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Ці дослідження показали, що головними проблемами у вимушених переселенців виявилися не ідеологічні тертя з місцевим населенням приймаючих громад, а наявність робочих місць та доступного житла. Через це, експерт припускає, вимушені переселенці стають дуже мобільною групою, яка вимушена мігрувати з місць, де вони зареєстровані в пошуках роботи та житла. На думку пана Винницького, саме тут міжнародне донорське співтовариство відіграє ключову роль.
Донори повинні роз’яснювати владі, особливо зважаючи на плани уряду щодо децентралізації, що питання вимушених переселенців та відновлення постраждалих районів – це те питання, що має вирішуватися саме на місцевому рівні.
У проектах відновлення, на думку експерта, акцент має бути зроблений на відбудову тих об’єктів інфраструктури, від яких виграють як самі переселенці так і місцеве населення. Як показали дослідження, ризики соціального тертя на підставі ідеологічних переконань між ВПО та громадами є мінімальними, але конкуренція за ресурси у районах, де переїхали самі переселенці дійсно зросла.
Отже, як заявляє експерт, саме створення нових робочих місць для ВПО є тим механізмом, який спроможний сприяти інтеграції вимушених переселенців, та зменшення конфліктного потенціалу у приймаючих громадах. Михайло Винницький також звернув увагу учасників, що усі проекти з розвитку мають базуватись на принципах включення усіх зацікавлених учасників процесу та принципах соціального менеджменту. Місцевій владі необхідно надавати допомогу розвивати спроможність працювати з проектами.
Також, у рамках Круглого Столу, представники дослідницьких центрів Київського міжнародного інституту соціології та аналітичного центру CEDOS представили результати своїх досліджень щодо ситуації з ВПО, місцевими громадами та станом інфраструктури, з якими ви можете ознайомитись нище:
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції