Cedos засуджує прийняття Закону №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), які є ключовими інституціями для боротьби з корупцією в Україні.

22 липня 2025 року Верховна Рада України проголосувала у другому читанні за законопроєкт №12414. Цей законопроєкт суттєво обмежує право НАБУ та САП проводити незалежні розслідування. Правки до законопроєкту, які стосуються діяльності НАБУ та САП, були розглянуті й прийняті на засіданні Комітету з питань правоохоронної діяльності вранці 22 липня – це унеможливило ґрунтовне попереднє обговорення змін. Прийняття законопроєкту спричинило значний суспільний резонанс і викликало низку протестів у різних містах України.

Ці рішення суперечать курсу, який Україна започаткувала після Революції Гідності. З 2014 року Україна досягла значного прогресу в розбудові антикорупційної інфраструктури, зокрема було відкрито державні реєстри, запроваджено електронне декларування майна та систему публічних закупівель Prozorro. Крім цього, було створено спеціалізовані антикорупційні органи — НАБУ, САП, НАЗК. У 2019 році засновано Вищий антикорупційний суд, який розглядає справи про корупцію за участі високопосадовців. Однак, для примноження цих здобутків і досягнення сталих результатів у боротьбі з корупцією необхідно зміцнювати незалежність наявних інституцій.

На сьогодні, боротьба з корупцією залишається основною умовою європейської інтеграції. Зокрема «розвиток інституційної спроможності і антикорупційної інфраструктури» — є однією з ключових реформ, закріплених у плані для Ukraine Facility. Дотримання визначених пріоритетів є визначальним для послідовного і незворотного руху України до ЄС.

Cedos виступає за збереження незалежності антикорупційних інституцій. З 2010 року Cedos працює над розбудовою демократичних процесів та посиленням організацій громадянського суспільства. Одним із висновків нашої роботи є беззаперечна важливість сталих і незалежних інституцій для демократичного розвитку.

Cedos виступає за прозорість та підзвітність у процесах прийняття рішень і розробці державних політик. Партисипативність є однією з ключових цінностей, якими ми керуємося у своїй роботі. Ми переконані, що розробка та прийняття будь-яких суспільно важливих рішень неможлива без дотримання належних процедур і попереднього публічного обговорення.

Cedos підтримує інші громадські організації та інституції, які висловилися на підтримку незалежних антикорупційних установ. Ми також підтримуємо розробку рішень, які уможливлюють відновлення незалежності НАБУ та САП.