Cedos засуджує прийняття Закону №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), які є ключовими інституціями для боротьби з корупцією в Україні.
22 липня 2025 року Верховна Рада України проголосувала у другому читанні за законопроєкт №12414. Цей законопроєкт суттєво обмежує право НАБУ та САП проводити незалежні розслідування. Правки до законопроєкту, які стосуються діяльності НАБУ та САП, були розглянуті й прийняті на засіданні Комітету з питань правоохоронної діяльності вранці 22 липня – це унеможливило ґрунтовне попереднє обговорення змін. Прийняття законопроєкту спричинило значний суспільний резонанс і викликало низку протестів у різних містах України.
Ці рішення суперечать курсу, який Україна започаткувала після Революції Гідності. З 2014 року Україна досягла значного прогресу в розбудові антикорупційної інфраструктури, зокрема було відкрито державні реєстри, запроваджено електронне декларування майна та систему публічних закупівель Prozorro. Крім цього, було створено спеціалізовані антикорупційні органи — НАБУ, САП, НАЗК. У 2019 році засновано Вищий антикорупційний суд, який розглядає справи про корупцію за участі високопосадовців. Однак, для примноження цих здобутків і досягнення сталих результатів у боротьбі з корупцією необхідно зміцнювати незалежність наявних інституцій.
На сьогодні, боротьба з корупцією залишається основною умовою європейської інтеграції. Зокрема «розвиток інституційної спроможності і антикорупційної інфраструктури» — є однією з ключових реформ, закріплених у плані для Ukraine Facility. Дотримання визначених пріоритетів є визначальним для послідовного і незворотного руху України до ЄС.
Cedos виступає за збереження незалежності антикорупційних інституцій. З 2010 року Cedos працює над розбудовою демократичних процесів та посиленням організацій громадянського суспільства. Одним із висновків нашої роботи є беззаперечна важливість сталих і незалежних інституцій для демократичного розвитку.
Cedos виступає за прозорість та підзвітність у процесах прийняття рішень і розробці державних політик. Партисипативність є однією з ключових цінностей, якими ми керуємося у своїй роботі. Ми переконані, що розробка та прийняття будь-яких суспільно важливих рішень неможлива без дотримання належних процедур і попереднього публічного обговорення.
Cedos підтримує інші громадські організації та інституції, які висловилися на підтримку незалежних антикорупційних установ. Ми також підтримуємо розробку рішень, які уможливлюють відновлення незалежності НАБУ та САП.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції