Для справжнього подолання корупції та підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів потрібно збільшити прозорість та підзвітність університетів як перед суспільством загалом, так і перед внутрішньоуніверситетською громадою. Наданню автономії має передувати підтверджена готовність вишів не просто розпоряджатися отриманими з державного бюджету грошима, але й, у першу чергу, звітувати про їхнє використання перед громадою. Тому ідеї автономії і підзвітності повинні бути чітко пов’язані.
Наразі у системі освіти функціонує лише вертикальна підзвітність: навчальні закладиповинні доповідати про свою діяльність у межах чітко вибудуваної ієрархічної системи управління. Намагання зробити такий контроль з боку державних органів всеохопним у результаті призводить до профанації будь-якого контролю взагалі, оскільки обсяг контролюючих функцій вкрай широкий, а ресурси органів влади щодо здійснення контролю є обмеженими. Тому дедалі більшого поширення набуває «вибірковий контроль», коли проведення додаткових перевірок залежить від характеру взаємин з контролюючими органами, а не від об’єктивних потреб.
Детальніше читайте у повному звіті Центру дослідження суспільства
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції