Може бути декілька варіантів спільної оренди.
- Наймач спільно з кимось орендує житло і при цьому договір найму укладається з однією особою. У такому разі наймачем зазначається одна особа, але у договорі найму житла мають бути вказані особи, які проживатимуть разом із наймачем. Ці особи набувають рівних з наймачем прав та обов’язків щодо володіння та користування житлом. Наймач несе відповідальність перед наймодавцем за порушення умов договору особами, які проживають разом з ним (ст. 816 ЦК України). Винятком є договір на строк до одного року (короткостроковий найм). У цьому випадку не потрібно вказувати осіб, що проживатимуть разом із наймачем, і вони не набувають рівним із них прав та обов’язків щодо володіння та користування житлом.
- Наймач спільно з кимось орендує житло і при цьому наймачами в договорі зазначені кілька осіб. Якщо наймачами житла є кілька осіб, їхні обов’язки за договором найму житла є солідарними (ст. 816 ЦК України). Тобто у разі порушення умов договору відповідальність будуть нести всі особи, які є наймачами.
- Наймач спільно з кимось орендує житло і при цьому укладено декілька договорів оренди окремих кімнат. У такому разі орендар є більш незалежним від інших осіб, які орендують житло, договори можуть бути укладені на різні строки, орендна плата сплачується окремо. У такому варіанті необхідно звертати особливу увагу на пункти договору щодо оплати комунальних послуг, користування спільними приміщеннями квартири, а також відповідальність за шкоду, завдану в приміщеннях для спільного користування.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції