Основні ризики під час оренди житла: незаконне виселення, неконтрольоване підняття орендної плати, шахрайство, втручання у приватне життя. Більшості ризиків можна уникнути шляхом попередньої перевірки документів орендодавця, а також укладення грамотного договору оренди й акту про передачу майна в оренду.

  • Обов’язково перевірте документи, що підтверджують особу власника, право власності та повноваження представника орендодавця, якщо договір укладає інша особа (див. питання 17).
  • Уважно читайте договір оренди перед підписанням, візьміть час на ознайомлення. Попросіть орендодавця надіслати вам проєкт договору перед його підписанням та уважно з ним ознайомтеся. Ви можете запропонувати змінити, виключити або додати пункти договору. Особливу увагу зверніть на підстави та порядок розірвання договору. Не погоджуйтеся на договір на вкрай невигідних для себе умовах.
  • Наполягайте на складанні акту передачі майна в оренду. Відповідний акт має містити опис самого приміщення із зазначенням дефектів, якщо такі є, а також перелік та опис майна, яке передається в оренду разом із житлом (меблі, побутова техніка тощо). У присутності орендодавця перевірте справність сантехніки, меблів, електричних приладів і зафіксуйте всі дефекти в акті, щоб не довелося відшкодовувати ремонт майна, яке було пошкоджене ще до заселення у квартиру. Для вирішення потенційних спорів можна також зробити фото квартири у день підписання акту передачі майна в оренду.
  • Остерігайтесь шахраїв. Не сплачуйте ніяких коштів у якості завдатку чи інших платежів, не перевіривши перед цим документи, які підтверджують особу орендодавця та його право власності на квартиру. Якщо передаєте орендодавцю якісь кошти (аванс, завдаток, гарантійний платіж) до підписання договору оренди, візьміть в орендодавця відповідну розписку про отримання ним коштів. У такому документі мають бути зазначені ПІБ та паспортні дані орендаря й орендодавця, дата, сума коштів, а також призначення цих коштів.