Місце проживання дитини має значення, якщо йдеться про першочергове зарахування дитини до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти та закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.
Загалом питання функціонування дитячих садків і шкіл належить до компетенції місцевих органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування, тому може мати свої особливості залежно від регіону. Водночас у листі Міністерства освіти і науки (далі — МОН) України від 5 квітня 2019 року № 1/9-227 було наголошено на неприпустимості використання місця реєстрації як єдиного можливого підтвердження місця проживання дитини. Для підтвердження інформації про місце проживання дитини закладам освіти рекомендовано використовувати перелік документів, визначений пунктом 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684.
Відповідно до положень зазначеного Порядку, підтвердженням інформації про місце проживання дитини може, зокрема, слугувати документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (що для цілей цього Порядку підтверджує місце проживання за умови його реєстрації відповідно до статті 158 Житлового кодексу Української РСРВідповідно до статті 158 Житлового кодексу УРСР, договір найму житлового приміщення укладається між власником будинку (квартири) і наймачем у письмовій формі з подальшою реєстрацією у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів або в органі управління, що ним утворюється. Таку реєстрацію можуть також здійснювати ЦНАПи.
або нотаріального посвідчення відповідно до законодавства).
Тобто, на думку МОН України, договір найму житла може слугувати підтвердженням місця проживання дитини за умови, якщо такий договір найму посвідчено нотаріально або зареєстровано в Центрі надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП) відповідно до статті 158 Житлового кодексу УРСР.
Наголошуємо, що відповідно до положень Цивільного кодексу України договір найму житла, укладений у письмовій формі, є чинним і не потребує нотаріального посвідчення чи реєстрації у ЦНАП.
Тому законність таких вимог до договору оренди при зарахуванні дитини до школи чи дитячого садочка є вкрай сумнівною. На думку юристів, судове оскарження відмови у першочерговому зарахуванні дитини до закладу освіти на підставі договору оренди, укладеного у письмовій формі без нотаріального посвідчення чи реєстрації в ЦНАП, матиме хороші перспективи.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції