У межах конкурсу міні-грантів від Cedos та Інституту європейської політики (IEP) молодіжний центр «Семиярусна гора» отримав 5 000 євро, а також консультаційну та експертну підтримку для проведення дослідження «Перехід: багаторічні рослини в міському плануванні та міському дизайні».

Використання багаторічних рослин у міському дизайні сприяє підвищенню стійкості та адаптації міст до змін клімату, йдеться у дослідженні. Багаторічники помʼякшують ефект міського теплового острова та поліпшують якість повітря. Крім того, висадка багаторічних рослин замість однорічних є більш економічно вигідною у довгостроковій перспективі.

Автор_ки дослідження прагнули сприяти переходу на багаторічники в Луцьку та Нововолинську. Вони описали актуальну ситуацію в цих містах, проаналізували підходи до озеленення в Європі та Україні, а також працювали над озелененням двох експериментальних ділянок.

«Команда Семиярусної гори розпочала цей проєкт, адже тема озеленення не є очевидною, саме тому про неї треба говорити. Сучасні міські політики в Україні часто не мають єдиного ефективного механізму для забезпечення сталого озеленення. Замість того, щоб оптимізувати використання ресурсів, з року в рік комунальні підприємства продовжують закуповувати однорічні рослини, які потребують значних витрат на догляд та постійну заміну. Ми вирішили дослідити, де саме знаходиться корінь цієї проблеми та як змінити підходи до міського планування»

Віта Хмиз, старша аналітикиня МЦ «Семиярусна гора»

Під час роботи над дослідженням МЦ «Семиярусна гора» провів три проєктні семінари, присвячені:

  • аналізу ефективності міських політик у сфері озеленення;
  • вивченню досвіду українських міст під час переходу на багаторічне озеленення;
  • розробці варіантів озеленення обраних експериментальних ділянок.

До обговорення ескізних проєктів, напрацьованих під час семінарів, залучили місцевих мешканок і мешканців. Їхня позиція стала ключовою при виборі підходу та видового складу озеленення, зауважують автор_ки дослідження. Насамкінець для висадки рослин на обраних ділянках провели два ландшафтних воркшопи.

Конкурс міні-грантів відбувся в межах проєкту «UA Transformation Lab», що є спільним проєктом IEP, Cedos, Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Центру «Нова Європа» і реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Метою проєкту є посилення українських аналітичних центрів та громадських організацій, поглиблення їхньої співпраці з місцевими органами влади і надання необхідних інструментів для ефективного сприяння процесам відновлення та євроінтеграції.