У межах конкурсу міні-грантів від Cedos та Інституту європейської політики (IEP) громадська організація «3.5 відсотків» отримала 5 000 євро, а також консультаційну та експертну підтримку дослідницького проєкту про трудову та студентську міграцію молоді.

Результатом роботи команди стало дослідження «Міграція молоді з Мукачівської ТГ: сучасна динаміка, причини, виклики та можливості». Його мета — виявити причини, що стимулюють молодь виїжджати за кордон, та визначити фактори, що впливають на рішення залишатися в Україні.

Як показало дослідження, головними причинами виїзду молоді за кордон є:

  • привабливість європейських цінностей, рівня доходу та способу життя;
  • вплив повномасштабної війни та мобілізації;
  • вплив сімейного досвіду міграції;
  • економічні фактори: нестача робочих місць, неналежний рівень оплати праці у громаді.

Авторки і автори дослідження також запропонували пропозиції для вирішення проблеми міграції молоді. «Комплексний підхід, що включає підвищення безпеки, якісне інформування, розвиток економіки, підтримку освіти та професійного розвитку, а також створення сприятливого соціального середовища, є ключем до зменшення відтоку молоді з України та забезпечення стійкого розвитку на довгострокову перспективу», — зазначив голова ГО «3,5 відсотків» Юліан Крицак, презентуючи дослідження.

За його словами, представниці та представники організації планують формувати програми для вирішення проблем, виявлених у межах дослідження. Ці програми матимуть на меті допомогти молоді лишатись і розвиватись в Україні.

Конкурс міні-грантів відбувся в межах проєкту «UA Transformation Lab», що є спільним проєктом IEP, Cedos, Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Центру «Нова Європа» і реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Метою проєкту є посилення українських аналітичних центрів та громадських організацій, поглиблення їхньої співпраці з місцевими органами влади і надання необхідних інструментів для ефективного сприяння процесам відновлення та євроінтеграції.