Аналітичний центр Cedos засуджує рішення Держкіно «реорганізувати» Національний центр Олександра Довженка, що є його фактичною ліквідацією.
Довженко-Центр — це унікальна для України інституція, яка за роки своєї роботи здобула велику довіру і справедливо вважається зразком ефективного і сучасного державного закладу. Центр успішно виконує свою місію, зберігаючи і популяризуючи спадщину українського кіно. Завдання держави — підтримувати й сприяти розвитку таких інституцій, як Довженко-Центр.
На превеликий жаль, за останні два з половиною роки Уряд, Міністерство культури і Держкіно натомість здійснили низку спроб послабити інституцію, що увінчалися рішенням про її фактичну ліквідацію. Прикметно, що воно було прийняте головою Державного агентства з питань кіно Мариною Кудерчук, легітимність призначення якої є суперечливою, а діяльність супроводжувалася низкою скандалів. Відтак, довіра до Держкіно та його репутація фактично зруйновані. Прийняття такого рішення під час воєнного стану, великої трагедії і національної консолідації є вкрай невчасним, недоречним і негідним.
Рішення про «реорганізацію» Довженко-Центру не є легітимним. Його ухваленню не передував належний прозорий і партисипативний процес громадських і експертних обговорень. Натомість, воно викликало різкий осуд культурної спільноти і громадянського суспільства. Це рішення не розв’язує жодну проблему, а натомість лише створює низку проблем, що робить його яскравим прикладом поганого врядування.
Особливе занепокоєння викликають ризики втрати української культурної спадщини і привласнення прав на використання кіноархіву; а також відчуження майна і приміщень Довженко-Центру. Зокрема, у відкритому доступі вже є візуалізація розширення нового житлового комплексу з комерційним торговельно-розважальним центром на місці головної будівлі Національного центру Олександра Довженка. Це свідчить про можливу наявність недоброчесних цілей, що стали причиною рішення про «реорганізацію».
Cedos висловлює солідарність з командою Довженко-Центру, а також нашу вдячність за їхню роботу впродовж багатьох років.
Приєднуємося до запрошення підписати петицію з вимогою скасувати «реорганізацію» Довженко-Центру.
Ми закликаємо відновити справедливість стосовно Національного центру Олександра Довженка; а також розв’язати проблему некомпетентності і неефективності державної політики у сфері культури, яка спричинила таку ситуацію. Для цього пропонуємо Державному агентству з питань кіно, Кабінету Міністрів, Президенту й Верховній Раді здійснити такі кроки:
- Скасувати рішення Державного агентства з питань кіно про реорганізацію Національного центру Олександра Довженка.
- Призначити переможницю конкурсу на посаду генеральної директорки Національного центру Олександра Довженка Олену Гончарук на посаду.
- Передати Національний центр Олександра Довженка зі сфери управління Державного агентства з питань кіно у сферу управління Міністерства культури та інформаційної політики.
- Передати Державне агентство з питань кіно до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики.
- Звільнити голову Державного агентства з питань кіно Марину Кудерчук і (як тільки це буде можливо) провести прозорий та легітимний конкурс на цю посаду.
- Звільнити міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, а також першого заступника міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва.
- Забезпечити виконання Конституції стосовно відсутності у Президента й Офісу Президента повноважень у сфері культури і, зокрема, кіно.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції