Анонс події

Повномасштабне російське вторгнення в Україну, що почалося 24 лютого 2022 року, вплинуло на усі складові середньої освіти. Втім, попри активні бойові дії, обстріли енергосистеми, масове переміщення населення та падіння економіки, українські школи продовжують надавати освіту, а вчительство - виконувати свої обов’язки. Проте, після початку вторгнення суттєво змінилися умови, в яких працюють вчителі і вчительки, їхні завдання і виклики, з якими вони стикаються.  

Аналітичний центр Cedos за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні підготував огляд умов праці вчительства протягом 2022-2023 років, що відповідає на такі запитання:

  • чи змінилися умови праці вчительства (оплата праці, робоче середовище, коло обов’язків, взаємодія з іншими учасницями і учасниками освітнього процесу)?
  • як повномасштабне вторгнення вплинуло на добробут вчительства як професійної групи?
  • з якими професійними викликами стикаються вчителі і вчительки?

Серед ключових висновків:

  • Заробітна плата вчительства є нижчою за середню по країні. Водночас професія вимагає високого рівня кваліфікацій і є емоційно виснажливою. Це призводить до негативного відбору у професію, а в умовах повномасштабної війни вчительки і вчителі ризикують зіткнутися з бідністю — особливо ті з них, хто втратили житло, стали внутрішньо переміщеними особами, зіткнулися зі зменшенням навантаження через відтік учнівства.
  • Досвід шкіл, які опинилися на окупованих територіях чи в зоні бойових дій, свідчить, що паперовий документообіг створює ризики та додаткове навантаження на вчительство у критичних ситуаціях, коли необхідно швидко евакуюватися. Необхідність відновлювати документи, записи про оцінювання тощо є додатковим навантаженням на адміністрацію і вчительство.
  • Дистанційне навчання буде частиною української шкільної освіти ще довгий час. Зважаючи на це, необхідно забезпечити 100% вчительства технікою та стабільним доступом до інтернету, а також обладнаним місцем для роботи для тих, хто не має змоги працювати з дому. 

У п'ятницю, 12 квітня, об 11:00 за київським часом запрошуємо вас на онлайн-подію, під час якої ми презентуємо результати огляду умов праці вчительства протягом 2022-2023 років. Крім цього, під час події відбудеться експертна дискусія про те, як можна підтримати вчительство з точки зору оплати праці та посадових обов’язків в умовах дефіциту фінансових ресурсів і пошуку оптимальних шляхів адаптації освітнього процесу до умов війни.

Для участі у події, будь ласка, зареєструйтесь.

Подія відбудеться онлайн на платформі ZOOM, посилання на приєднання ми надішлемо всім зареєстрованим учасникам та учасницям на вказану при реєстрації електронну адресу. Трансляція також буде доступна на сторінці Cedos у Facebook.