Після 24 лютого 2022 року Україна стикнулася з житловою кризою внаслідок знищення житлового фонду, значного зростання кількості ВПО, спекулятивного росту цін на ринку оренди.
Яку житлову політику має провадити держава, аби допомогти ВПО? Як стимулювати розбудову соціального житла і яка в цьому роль місцевої влади? Про це директор Cedos Іван Вербицький говорить у подкасті VoxUkraine «Відбудова».
Станом на 2021 рік до фонду соціального або тимчасового житла належали близько трьох тисяч помешкань. Цього було недостатньо, щоб забезпечити житлом кілька мільйонів ВПО під час повномасштабного вторгнення. «З цією проблемою зіштовхнулася би будь-яка країна, навіть та, де багато соціального житла. Але в нашому випадку проблема в тому, що соціальне житло є радше винятком, ніж правилом. У багатьох містах йдеться про кілька квартир. Тобто немає систематичної роботи, немає визнання того, що завжди є категорії населення, які потребують цього житла», — зауважує Іван Вербицький.
За його словами, на сьогодні в державі бракує системи і механізмів, як будувати соціальне житло і як ним управляти. І якщо роль державних органів — розробити відповідну законодавчу рамку, то створення і функціонування соціального житла є насамперед відповідальністю місцевої влади. «Досвід останніх двох років нам показує, що в багатьох громадах є вільні приміщення. І ці приміщення можна переоблаштовувати, щоби зробити тимчасове житло щонайменше для внутрішньо переміщених осіб», — ділиться директор Cedos.
Він радить громадам розглядати житловий фонд, що є у муніципальній власності, як важливий ресурс. Наприклад, муніципалітети можуть надавати соціальне житло молодим фахівчиням і фахівцям, встановлювати стандарти якості житла на ринку оренди і запобігати спекуляціям з цінами у комерційному секторі.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції