У межах конкурсу міні-грантів від Cedos та Інституту європейської політики (IEP) на дослідницькі проєкти у громадах ГО «Сила Громади» отримала 5 000 євро, а також консультаційну та експертну підтримку.
Організація провела дослідження «Дорога додому. Дослідження потреб та послуг для військовослужбовців, ветеранів та членів їх родин у Коломийській територіальній громаді». Його мета — знайти ефективні шляхи реалізації ветеранської політики на місцевому рівні.
Команда ГО «Сила Громади» поділилася результатами дослідження та досвідом участі у проєкті під час онлайн-презентації.
З одного боку, завдяки цьому проєкту ми навчилися оперувати різними методами збору соціологічних даних, обробляти і структурувати аналітичні дані, що безумовно знадобиться нашій команді в майбутньому.
Тарас Герелюк, проєктний менеджер ГО «Сила Громади», керівник проєкту «Дорога додому»
Але ще більш важливо, що тематика дослідження була безпосередньо дотичною до нашої діяльності. Ось вже більше пів року всі наші проєкти ґрунтуються на інформації, отриманій у процесі дослідження.
Про дослідницький проєкт
Наразі в Коломийській громаді не сформована чітка ветеранська політика. Підтримка військових, ветеранів і ветеранок, їхніх рідних базується на окремих ініціативах місцевої влади або адвокатується громадським сектором. Водночас рівень поінформованості про наявні послуги є низьким.
Згідно з дослідженням, військовослужбовці, ветерани і ветеранки найчастіше потребують:
- фінансової підтримки;
- лікування та реабілітації;
- соціальної підтримки;
- забезпечення житлом;
- психологічної допомоги та реабілітації;
- юридичної підтримки;
- інформування про наявні послуги та можливості;
- працевлаштування й освіти / підвищення кваліфікації;
- підтримки ветеранського підприємництва;
- спілкування з людьми зі схожим досвідом.
Коломийська громада повною мірою не готова до повернення великої кількості ветеранів та ветеранок, підсумовують у дослідженні. У громаді бракує комплексного підходу до реінтеграції та підтримки ветеранів і ветеранок, військових, членів їхніх родин, немає середньо- та довгострокового плану реалізації ветеранської політики.
Виходячи з ідентифікованих проблем, авторки й автори дослідження запропонували низку рекомендацій для місцевої влади та неурядових організацій, щоб поліпшити ситуацію на рівні громади.
Запит на створення ветеранського простору в громаді
Учасниці та учасники дослідження підтримали ідею створення ветеранського центру, що обʼєднав би публічний простір та сервіси юридичного консультування, психологічної підтримки тощо. Такий центр може стати майданчиком для реінтеграції ветеранів і ветеранок у громаду, а також об’єднання ветеранської спільноти.
Ми успішно адвокатували, зокрема завдяки проведеному дослідженню, створення ветеранського центру в Коломиї, який відчинить свої двері вже в листопаді. А протягом наступного року ми будемо вдосконалювати і розвивати цей простір за підтримки Cedos та UMAEF, а також інших донорів.
Тарас Герелюк, проєктний менеджер ГО «Сила Громади»
Конкурс міні-грантів відбувся в межах проєкту «UA Transformation Lab», що є спільним проєктом IEP, Cedos, Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Центру «Нова Європа» і реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Метою проєкту є посилення українських аналітичних центрів та громадських організацій, поглиблення їхньої співпраці з місцевими органами влади і надання необхідних інструментів для ефективного сприяння процесам відновлення та євроінтеграції.
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції