Що шукаєте?

Методологія рейтингу прозорості університетів

Поділитись:

Автор(к)и дослідження ставлять за мету привернути суспільну увагу до проблеми комунікації українських університетів з абітурієнтами і студентами, а також заохотити університети до більш ефективної та прозорої інформаційної політики, зокрема на своїх офіційних сайтах.

Цільова аудиторія дослідження складається з представників університетів (у першу чергу адміністрації), журналістів, абітурієнтів та їхніх батьків.

Різнорідність. Ми визнаємо різнорідність університетів та усіляко вітаємо унікальність у втіленні їхньої інформаційної політики. Водночас різнорідність обраних університетів не впливає на вимоги щодо прозорості їхньої діяльності. Варто зазначити, що рейтинг не включає університети, які підпорядковані силовим відомствам, через специфічний режим доступу до інформації щодо них.

Джерела інформації. Рейтинг використовує веб-сайти ВНЗ як основне джерело інформації та вимірює факт наявності або ж відсутності певної інформації на них. Також джерелом інформації є факт задоволення/незадоволення запиту на публічну інформацію.

Моніторинг охопив усі державні та комунальні ВНЗ, окрім тих, які опинились на окупованих територіях та не були переміщені, а також ВНЗ силових структур. Також у моніторинзі не брали участі філії ВНЗ. Загалом у рейтинзі представлені 186 вищих навчальних заклади.

Рейтинг має 6 Індикаторів:

Фінансова прозорість (10%)

Адміністративна прозорість (24%)

Наявність на сайті ВНЗ стратегічного плану розвитку (10%)

Інформування про зміст навчання (40%)

Інформування про можливості працевлаштування (8%)

Інформування про можливості міжнародного обміну (8%)

Індикатори поділяються на 45 показників, за досягнення яких ВНЗ отримував бали.

Фінансова прозорість (10%)

Таблиця з результатами

Індикатор у першу чергу відображає, наскільки університети виконують вимоги Закону “Про вищу освіту” та Закону “Про доступ до публічної інформації” щодо публікації своєї фінансової документації у відкритому доступі або ж надання її на запит.

Наявність на сайті ВНЗ:

  • Штатного розпису ВНЗ на 2015 або/та на 2016 рік – 4 бали (зведений штатний розпис — 2 бали)
  • Інформації про розмір плати за весь термін навчання або/та за один рік навчання у 2015/2016 та/або у 2016/2017 навчальному році:
    • українською – 2 бали (якщо лише рівень бакалавра – 1 бал), якщо немає року, то половина балів від максимально можливого
    • англійською – 2 бали (якщо лише рівень бакалавра – 1 бал), якщо немає року, то половина балів від максимально можливого
  • Інформації про розмір плати за гуртожиток та додаткові освітні платні послуги: плата за гуртожитки у 2015/2016 навчальному році – 1 бал, якщо немає року, то половина балів від максимально можливого плата за підготовчі курси та/або за курси післядипломної освіти у 2015/2016 навчальному році – 1 бал, якщо немає року, то половина балів від максимально можливого.

Протягом січня 2016 року відбувався моніторинг сайтів ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал.

Адміністративна прозорість (24%)

Таблиця з результатами

Індикатор відображає, наскільки ВНЗ виконує вимоги Закону “Про вищу освіту” щодо відкритості дисертацій, основних положень ВНЗ, інформації про його керівні органи, а також наскільки ВНЗ дотримується прозорості у своїй кадровій політиці, зокрема під час оголошення конкурсів на вакантні посади.

Наявність на сайті ВНЗ:

  • Авторефератів дисертацій в електронному вигляді, повідомлення про захист яких були опубліковані у 2015 році у жовтневому, листопадовому та грудневому спецвипусках газети “Освіта України” — 2 бали
  • Відгуків офіційних опонентів в електронному вигляді на дисертації, повідомлення про захист яких були опубліковані у 2015 році у жовтневому, листопадовому та грудневому спецвипусках газети “Освіта України” – 2 бали
  • Примірників дисертацій в електронному вигляді, повідомлення про захист яких були опубліковані у 2015 році у жовтневому, листопадовому та грудневому спецвипусках газети “Освіта України” – 4 бали
  • Статуту ВНЗ – 4 бали
  • Положення про вчену раду – 2 бали
  • Положення про освітній (навчальний) процес – 2 бали
  • Складу вченої ради ВНЗ – 2 бали
  • Річного звіту ректора за 2015 рік або за 2014/2015 навчальний рік – 2 бали
  • Оголошень про вакантні науково-педагогічні посади на сайті ВНЗ – 3 бали
  • Відповіді на запит на публічну інформацію про наявність/відсутність вакантних посад – 1 бали.

Протягом січня-квітня 2016 року ми моніторили сайти ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал. Бал за оголошення про вакантні посади залежав від відповіді ВНЗ на наш запит про їх наявність. Якщо протягом окресленого періоду ВНЗ не проводив конкурсу на заміщення вакантних посад, тоді зараховувалась максимально можлива кількість балів за цей показник скоригована на коефіцієнт, який розраховувався як відношення суми набраних балів до максимально можливої суми балів за всіма іншими параметрами індикатора (окрім наявності дисертацій, авторефератів та відгуків). Якщо ВНЗ не відповів на запит і при цьому на сайті не було оголошень – за параметр оголошень виш отримував 0 балів.

Під час моніторингу наявності опублікованих в електронному вигляді дисертацій, відгуків та авторефератів до уваги бралась кількість опублікованих документів. Кожен з максимальних балів ми ділили відповідно на кількість дисертацій, авторефератів та відгуків, які мусять бути опубліковані на сайті ВНЗ. Наприклад, якщо на сайті, повинні були бути опубліковані 4 дисертації в електронному вигляді, то за факт публікації кожної з цих дисертацій ВНЗ міг отримати – 4 макс. бали/4 дисертації=1 бал.

Якщо ВНЗ не має спеціалізованих вчених рад для захисту дисертацій або протягом грудня 2015-квітня 2016 у спецрадах ВНЗ не проводились захисти дисертацій, тоді зараховувалась максимально можливі 8 балів за показники публікацій дисертацій, авторефератів та відгуків, скориговані на коефіцієнт, який розраховувався як відношення суми набраних балів до максимально можливої суми балів за всіма іншими параметрами індикатора Адміністративна прозорість.

Наявність на сайті ВНЗ стратегічного плану розвитку (10%)

Таблиця з результатами

Індикатор відображає, чи ВНЗ здійснює стратегічне планування, а також показує наявність основних компонентів у стратегії.

Охоплення таких сфер діяльності у стратегічному плані розвитку:

  • Інформація щодо забезпечення якості освіти – 1 бал
  • Дослідницька діяльність – 1 бал
  • Формування (залучення коштів) та розподіл бюджету – 1 бал
  • Розвиток персоналу, зокрема сприяння розвитку кар’єри молодих викладачів – 1 бал
  • Міжнародна діяльність – 1 бал
  • Розвиток інфраструктури – 1 бал.

Наявність у стратегічному плані розвитку таких компонентів:

  • Стратегічні цілі – 1 бал
  • Проекти та/або заходи, та/або операційні цілі, на основі яких будуть досягатися стратегічні цілі – 1 бал
  • Показники, на основі яких можна перевірити виконання стратегічних цілей, – 2 бали.

Протягом лютого 2016 року відбувався моніторинг сайтів ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал. Відповідний бал виш отримував, якщо стратегія була актуальною на 2016 рік.

Інформування на сайті ВНЗ про зміст навчання (40%)

Таблиця з результатами

Індикатор показує, наскільки ВНЗ використовує свою веб-сторінку, аби інформувати про зміст власних навчальних програм, кадровий потенціал та систему оцінювання.

Наявність на сайті ВНЗ:

  • Опису навчальної програми, а саме:
  • перелік дисциплін – 7 балів
  • короткий опис мети дисципліни, знань та навичок, які вона дає – 3 бали
  • інформація про кількість годин або кількість кредитів ЄКТС в рамках інформації про дисципліни – 3 бали
  • види робіт в рамках інформації про дисципліни – 4 бали
  • розподіл оцінки в рамках дисципліни — 4 бали
  • хто саме викладає ці дисципліни – 5 балів.
  • Наявність інформації про можливості проходження практики – 4 бали (для університету або факультету загалом) або 6 балів (для кожної кафедри/програми).
  • Інформаційний пакет ЄКТС – 3 бали (для університету або факультету загалом) або 5 балів (для кожної кафедри/програми).
  • Англомовний пакет ЄКТС – 2 бали (для університету або факультету загалом) або 3 бали (для кожної кафедри/програми).

Протягом лютого-червня 2016 року відбувався моніторинг сайтів ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал.

Моніторинг охоплював бакалаврські програми денної форми навчання, виняток склала Національна академія управління, Дипломатична академія України (магістерські програми). З моніторингу були виключені 14 медичних ВНЗ через специфіку своєї структури.

Оцінка опису навчальної програми відбувалась на кожному факультеті/інституті. Спочатку ми ділили максимальний бал кожного параметру на кількість кафедр (рідше – програм) на факультеті. Потім отримане число множили на кількість кафедр (програм), які мають відповідну вимірювану складову. І так для кожного параметру. Потім ми додавали усі бали, які отримував факультет. Після цього додавали отримані кожним факультетом бали та ділили на кількість факультетів.

За таким же принципом відбувався розрахунок балів для параметрів інформації про практику. Відмінність полягала лише в тому, що максимальна кількість балів для цих параметрів, якщо інформація була розміщена для усього факультету чи університету, зменшувалась.

Для мистецьких ВНЗ за складову інформації про практику, якщо цієї інформації не було, зараховувалась максимально можлива кількість балів за цей показник скоригована на коефіцієнт, який розраховувався як відношення суми набраних балів до максимально можливої суми балів за всіма параметрами опису навчальної програми.

У моніторингу не брали участь загальноуніверситетські кафедри як гуманітарного, так і технічного профілю, військові кафедри, відокремлені підрозділи, а також факультети для іноземних студентів (окрім параметру щодо англомовного Інформаційного пакету ЄКТС). Якщо кафедра забезпечує загальну дисципліну лише для одного факультету, ми враховували її.

Якщо оцінювана інформація знаходилась лише у внутрішній мережі ВНЗ (доступ через логін та пароль), то це не враховувалось, адже до неї не мають доступу зацікавлені абітурієнти.

Якщо інформація про навчальну програму, яка підлягала моніторингу, містилася в інформаційному пакеті ЄКТС, ми враховували її аналогічно до тієї, що розміщена на сторінці кафедри чи факультету.

Інформація про практику враховувалась лише в тому випадку, якщо були вказані конкретні підприємства та установи для її проходження.

Наявність інформаційного пакету ЄКТС враховувалась за умови, що він (або сам сайт ВНЗ) містив щонайменше 60% переліченої нижче інформації:

  • загальний опис університету (включаючи тип і статус)
  • перелік програм, які пропонує університет
  • загальні процедури реєстрації та зарахування
  • інформація про консультативну допомогу студентам
  • вартість проживання
  • житло
  • харчування
  • медичне забезпечення
  • можливості для студентів з особливими потребами
  • страхування/фінансове забезпечення (підтримка) студентів
  • відділ студентських справ
  • умови для навчання
  • міжнародні програми
  • практична інформація для мобільних студентів
  • мовні курси
  • практика
  • умови для занять спортом та дозвілля
  • студентські організації

Інформування на сайті ВНЗ про можливості працевлаштування (8%)

Таблиця з результатами

Індикатор відображає, наскільки ВНЗ готовий сприяти отриманню практики студентами та їхньому подальшому працевлаштуванню.

Наявність:

  • Інформації про ярмарки кар’єри та/або зустрічі з роботодавцями – 1 бал
  • Інформації для студентів про написання резюме та/або проходження співбесід, та/або написання мотиваційних листів – 2 бали
  • Інформації про можливі вакансії для студентів – 2 бали
  • Інформації про конкретні організації/підприємництва, з якими співпрацює ВНЗ – 1 бал
  • Окремого сайту та/або сторінки на офіційному сайті ВНЗ, та/або сторінки у соцмережах для поширення інформації про можливості працевлаштування – 2 бали.
  • Відповідний бал нараховувався, якщо згадана інформація була актуальною на 2014/2015 або ж 2015/2016 навчальний рік.

Протягом лютого 2016 року відбувався моніторинг сайтів ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал.

Інформування на сайті ВНЗ про можливості міжнародного обміну (8%)

Таблиця з результатами

За допомогою цього індикатора можна побачити, наскільки ВНЗ сприяє академічній мобільності своїх студентів.

Наявність:

  • Інформації про дійсні програми міжнародного обміну – 1 бал
  • Інформації про документи, необхідні для участі у програмах обміну та/або літніх школах, та/або стажуваннях, та/або інших видах міжнародної академічної мобільності – 1 бал
  • Інформації про терміни подачі на програми міжнародної академічної мобільності – 1 бал
  • Посилань на аплікаційні форми для участі у програмах міжнародної академічної мобільності – 1 бал
  • Інформації про мову викладання на різних програмах міжнародної академічної мобільності – 1 бал
  • Інформація про необхідний освітній ступінь для участі у програмі міжнародної академічної мобільності – 1 бал
  • Окремого сайту та/або сторінки на офіційному сайті ВНЗ, та/або сторінки у соцмережах для поширення інформації про можливості міжнародного обміну – 2 бали.
  • Відповідний бал нараховувався, якщо згадана інформація була актуальною на 2014/2015 або ж 2015/2016 навчальний рік.
  • Протягом лютого 2016 року відбувався моніторинг сайтів ВНЗ, якщо під час нього на сайті була зафіксована згадана інформація, виш отримував відповідний бал.