Повномасштабна війна Росії проти України триває вже дев’ять місяців. Населення України стикається з наслідками війни як для своєї особистої безпеки, так і для економічного благополуччя себе та своєї сім’ї. Органи державної та місцевої влади пропонують деяку допомогу тим, хто постраждали від війни, зокрема втратили домівки, були змушені переїхати в інші населені пункти тощо. Частина з таких програм підтримки існувала і до повномасштабного вторгнення 24 лютого, а деякі заходи почали втілюватися лише недавно. У проєкті Плану відновлення, презентованому у липні, можна побачити також більш довгострокові плани щодо підтримки населення в умовах війни та після неї.
Все це відбувається на тлі скорочення надходжень до державного бюджету та непередбачуваних строків завершення війни. За прогнозами багатьох міжнародних інституцій, що довше триватиме війна, то більша частка населення країни опинятиметься у дедалі більш вразливому становищі, а ресурси, які б дозволяли людям протриматися без сторонньої допомоги, вичерпуватимуться.
З перших тижнів повномасштабної війни команда Cedos збирає й аналізує дані про те, як війна впливає на різні аспекти життя людей та українське суспільство. Беручи до уваги соціально-економічний вплив війни, у жовтні ми також вирішили провести загальнонаціональне опитування, сфокусоване на тому, яку підтримку люди хотіли б отримати від держави і як вони оцінюють наявні програми допомоги.
Результати опитування можуть бути корисними для того, аби краще зрозуміти, наскільки наявні програми підтримки відповідають запитам населення, а також панівним уявленням про те, які заходи та політики є справедливими, необхідними, прийнятними в умовах війни.
Текст звіту складається з опису методології та вибірки опитування і викладу його основних результатів. У першу чергу ми подаємо результати аналізу відповідей, що стосувалися соціально-економічної підтримки загалом, а наприкінці дещо детальніше зосереджуємося на питаннях, пов’язаних із забезпеченням населення житлом.
Опитування проведене компанією Info Sapiens на замовлення аналітичного центру Cedos у період з 11 по 18 жовтня 2022 року на території України. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 1020 респондент_ок віком від 18 років. Опитування не могло досягнути респондент_ок на територіях, які не контролював уряд України та на яких не було зв’язку українських мобільних операторів.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російського повномасштабного вторгнення, зокрема вимушеним переміщенням мільйонів громадян_ок. До даних було застосовано процедуру зважування. Таким чином, зважені дані відповідають розподілу населення України відповідно до даних Державної служби статистики (станом на 1 січня 2021 року) за віком, статтю, регіоном, розміром населеного пункту й областю.
Підготовлено в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку впроваджує Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції