16 серпня 2023 року на запрошення Європейського центру імені Вергеланда директор Cedos Іван Вербицький виголосив ключову промову під час дискусії «Build back better after the war. Local Democracy in Ukraine» («Відбудувати після війни краще, ніж було. Місцева демократія в Україні») в рамках Arendal Week. Arendal Week — тиждень щорічних політичних дебатів, важливий політичний фестиваль Норвегії, організований Асоціацією місцевих громад Норвегії та Habitat Norge.
Сьогодні три тисячі чотириста шістдесят п’ятий день російської імперської війни проти України. Півтора роки тому ця війна стала повномасштабною, але фактично вона розпочалася ще 20 лютого 2014 року, коли Росія почала окупацію Кримського півострова. Це була відповідь на перемогу Революції Гідності; отже, ця війна є свого роду війною проти гідності. Поняття гідності тісно пов’язане з ідеєю прав людини — певними стандартами життя, які гарантується кожній людині самим фактом її існування без будь-яких умов. Ця гідність та права людини є універсальними. Це означає, що коли хтось може бути позбавленим цих прав, то й інші не можуть почуватися безпечно, користуючись ними.
Саме тому український народ розпочав Революцію гідності взимку 2013-2014 року у відповідь на жорстокість поліції проти мирного мітингу студентства та громадянського суспільства, що вимагали європейської інтеграції України. Якщо чиїсь фізична безпека і право на мирний протест прорушені, то ніхто не може відчувати себе в безпеці. Приєднуючись до Революції гідності, український народ вимагав свободи та демократії, добробуту та справедливості, доброчесності та рівності. Ці цінності були неприйнятні для Росії, яка так боялася вільної та заможної України. Але російські дестабілізуючі та радикалізуючі втручання проти гідності та прав людини виходять далеко за межі України — вони стосуються також Білорусі, Молдови, Грузії, Центральної Азії, Європи, Америки та Африки. Росія — це сила, що бореться проти демократії, свободи, журналістики та правди, рівності для ЛГБТ+ і гендерної рівності, зеленої трансформації та сталості по всьому світу.
Більше ста років тому Україна програла свою попередню війну проти Російської імперії. Сьогодні, завдяки підтримці наших партнерів, ми боремося за свободу. Тож, передусім, велике спасибі за вашу підтримку України!
Але війна ще не закінчилася. Боротьба і смерті відбуваються в цю хвилину, коли я говорю з вами. Життя когось щойно було зруйновано або втрачено. І знову. І знову. Кожен день. Нашою першою потребою для відновлення є військова підтримка. Відновлення не буде можливим без справедливого миру та повного відновлення суверенітету та територіальної цілісності України.
Але це не означає, що ми чекаємо. Відновлення починається наступного дня після того, як щось було зруйновано. Людям потрібно десь жити. Дітям потрібні школи.
Минулого місяця Український урбаністичний форум задекларував п’ять ключових принципів для відновлення України.
- Справедливість, що означає верховенство права, інклюзивність, практичне втілення прав людини і пріоритизацію потреб тих, хто найбільше потребують підтримки.
- Партисипативність, що означає громадянську участь, залучення і врахування потреб різних соціальних груп і зацікавлених сторін при розробці та реалізації державних політик і програм з особливим фокусом на раннє залучення, прозорість, а також належне і своєчасне інформування.
- Субсидіарність, що означає вирішення проблем на найнижчому з рівнів влади, де це можливо зробити якісно і ефективно.
- Обґрунтованість, що означає базованість на якісних і надійних даних, результатах досліджень, а також критичному аналізі попереднього досвіду та можливих наслідків впроваджуваних рішень і програм.
- Сталість, що означає довгострокове планування і врахування повних життєвих циклів, прагнення до кліматичної нейтральності, турботу про наступні покоління, збереження і відновлення природи.
Ми боремося за демократію проти тиранії, тому нам потрібне демократичне відновлення. Щоб підтримати нашу демократію, нам потрібна соціальна єдність. Ми маємо уникнути глибоких соціальних нерівностей та почуття виключеності певних соціальних груп. Відносна депривація може призвести до зростання політичного популізму та радикалізації.
Працюючи над відновленням і відбудовою за принципом «краще, ніж було», ми також маємо «не залишити нікого осторонь». У житловій сфері це означає доступність житла, систему низькоприбуткового та неприбуткового житла, яка майже відсутня в Україні. Нам потрібне соціальне житло. У освітній політиці «не залишити нікого осторонь» означає боротьбу з освітніми втратами та нерівностями у доступі до якісної освіти для дітей з сімей з низьким доходом і з сільської місцевості. Нам потрібні інвестиції в державні заклади середньої і вищої освіти. У соціальній політиці «не залишити нікого осторонь» означає створення робочих місць та кращих умов праці для працівни_ць критичної інфраструктури і публічної сфери. Нам потрібна сильна система державної соціальної підтримки для тих, хто потребує допомоги.
Протягом багатьох років українці та українки були позбавлені гідності та прав людини різними втіленнями Російської імперії, включаючи Радянський Союз та Російську Федерацію. Сьогодні ми боремося не тільки проти цього імперіалізму, але й за свободу, демократію, гідність та права людини в Україні. Відновлення означає відбудову та розвиток суспільства на основі цих цінностей. Отже ми маємо врахувати ці ж цінності у самому процесі відновлення.
Взаємопідтримка і солідарність мобілізували людей і громади по всій Україні, щоб протистояти російській агресії, волонтерити та допомагати одні одним у відповідь на російську агресію. Ця фундаментальна повага до кожної людини, ця підтримка та солідарність є основою нашої сили. Це також наріжний камінь нашого майбутнього.
Ще раз дякуємо за вашу підтримку України!
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції