7 квітня 2021 року за участі мера Києва Віталія Кличка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, голови СБУ Івана Баканова та інших посадовців був підписаний меморандум про добудову трьох житлових комплексів збанкрутілого банку «Аркада» – «Патріотика», «Еврика» і «Патріотика на озерах».

Як повідомляють ЗМІ, меморандум передбачає, що будівництво фінансуватимуть за рахунок частини доходу від забудови території екопарку Осокорки, а також «коштів, які вдасться залучити з держбюджету». Ідеться про викуп державою частини квартир, а також отримання кредитів під державні гарантії. Крім цього, держава взяла на себе зобов’язання покрити частину витрат на розбудову інфраструктури житлових комплексів – проспекту, шкіл і дитячих садків.

Меморандум не має зобов’язувальної юридичної сили. Однак, його можлива реалізація суперечить суспільним інтересам. По-перше, замість створення екопарку, задля будівництва багатоповерхових будинків низької якості будуть знищені природні ландшафти. По-друге, бюджетні кошти можуть бути використані для отримання прибутку, збільшення капіталу та покриття інвестиційних ризиків приватних осіб.

Держава не може покривати ризики приватних інвесторів коштом платників податків. Ще більш неправильним є робити це вибірково і постфактум.

Такий шлях є вкрай неефективним рішенням житлової проблеми. Якщо держава придбає квартири і передасть у користування держслужбовців – ті відразу зможуть їх приватизувати. Таким чином все суспільство заплатить за збільшення багатства невеликої групи людей. Інфраструктурою житлового комплексу зможуть користуватися більшою мірою або виключно його мешканці. Розвиток цієї інфраструктури означатиме підвищення вартості їхньої нерухомості. Це також означатиме передачу багатства від усього суспільства до обмеженого кола осіб.

Державне фінансування можливе за єдиної умови – націоналізації і використання ще не проданих помешкань як соціального орендного житла без права приватизації.

Справедливе вирішення проблеми житлового забезпечення має ставити у пріоритет соціальні групи, які перебувають у найбільш вразливому становищі. Житлова політика має бути сталою: будь-яке житло, до фінансування якого були залучені суспільні кошти, має залишатись у власності суспільства чи громади і не переходити у приватну власність безоплатно.

Комплексне дослідження житлової політики в Україні читайте тут.

Також на платформі Prometheus можна пройти онлайн-курс про житло і житлову політику, автором якого є аналітик Cedos Павло Федорів.

Крім цього, житловому питанню присвячений один із епізодів подкасту «Ринок вирішить?».