Анонс події

16 грудня на розгляд Київради можуть винести проєкт рішення про відмову від судових спорів щодо продовження договорів оренди землі. Це означає, що на території Екопарку Осокорки можуть розблокувати будівництво.

Йдеться про 5 схожих справ щодо 5 ділянок землі, отриманих із порушеннями. Юристи міської ради успішно довели ці справи до Верховного суду й одну вже виграли. Тепер Київраді пропонують відмовитися від захисту інтересів громади в суді, а також погодитися з умовами меморандуму, укладеного на початку року головою КМДА Віталієм Кличком, постраждалими інвесторами банку «Аркада» і девелоперською компанією «Stolitsa Group».

  • Що означає проєкт рішення, яке пропонують ухвалити? Якими можуть бути його наслідки?
  • На якому етапі перебуває боротьба за екопарк?
  • Що означає меморандум Кличка, інвесторів і Stolitsa Group? Чи має він юридичну силу та які наслідки може мати його виконання?
  • Яка позиція захисників екопарку і як вона співвідноситься з інтересами інвесторів і забудовника?
  • Як можна підтримати боротьбу за збереження екопарку?

Відповіді на ці питання шукатимемо в середу, 15 грудня, о 19:00.

Директор Cedos Іван Вербицький говоритиме з Михайлом Петелицьким, громадським активістом і членом ГО «Екопарк Осокорки».

Розмова транслюватиметься на фейсбук-сторінці Cedos. Запис буде опубліковано також на ютуб-каналі Cedos.

Відео події

Конспект події

На розгляд Київради можуть винести проєкт рішення, яке розблокує будівництво на території Екопарку Осокорки. На місці цілої екосистеми озер та боліт планується зведення багатоповерхових житлових кварталів, які повинні помістити ще понад 100 000 осіб, що неминуче призведе до транспортного колапсу на Південному мосту. 

ГО «Екопарк Осокорки» прагне зберегти природоохоронну територію та створити екопарк, доступний для людей, замість чергового житлового кварталу, який знищить ліси, луки, ареали життя унікальних тварин та рослин, забере в людей місце для прогулянок та відпочинку.

Йдеться про 5 схожих справ щодо 5 ділянок землі, отриманих із порушеннями. Юристи міської ради успішно довели ці справи до Верховного суду й одну вже виграли. Тепер Київраді пропонують відмовитися від захисту інтересів громади в суді, а також погодитися з умовами меморандуму, укладеного на початку року головою КМДА Віталієм Кличком, постраждалими інвесторами банку «Аркада» і девелоперською компанією «Stolitsa Group».

Екопарк Осокорки – це більшою мірою болота, озера і ліс. Якщо не буде цієї заплави, яка зараз збирає надмірні опади, вода почне затоплювати місто. Збитки від паводків і повеней будуть колосальними. Є 7 конвенцій, які захищають територію екопарку Осокорки.

Не більше 20% екопарку – це територія, де можна відразу будувати. Все інше – підтоплювана територія, для будівництва на якій потрібно підняти рівень землі на 5 метрів.

Нещодавно було створено два ландшафтні заказники – «Озеро Тягле» і «Осокорківські луки». Вони покривають менше половини території екопарку поза 176 гектарами, яким загрожує забудова. Потрібно створити один великий ландшафтний парк на всій територій екопарку Осокорки.

Боротьба за збереження території екопарку Осокорки триває ще з 2005 року, коли ТОВ «Контактбудсервіс» отримало в оренду 5 земельних ділянок площею 176 гектарів на території Екопарку. На них мали побудувати житлові комплекси. Процедура виділення землі відбувалася з порушенням. Детальний план території суперечить Генеральному плану, громадські слухання щодо нього були сфальсифіковані, а затвердження плану Київрадою часів Черновецького відбулося на засіданні о третій ночі також із порушеннями.

У дискусії про постраждалих інвесторів банку «Аркада» йдеться про інвесторів трьох житлових комплексів: 1) «Еврика», яка розташована на Правому березі в Голосіївському районі, 2) «Патріотика», яка розташована поруч з екопарком через дорогу від нього і 3) «Патріотика на озерах» – територіально пов’язаний з екопарком.

Інвестування в ЖК «Патріотика на озерах» почалося вже після того, як Київрада підтримала петицію про створення екопарку Осокорки. Інформація про це була публічною і широко розповсюдженою.

«Контактбудсервіс» перебуває в стані банкрутства із 2017 року, має податкові заборгованості (близько 20 мільйонів гривень) і вже 4 роки не платить оренду (заборгованість може сягати 200 мільйонів гривень).  

У 2019 році Київрада розірвала договори оренди 5 земельних ділянок через несплату боргів. Орендар подав до суду, справа дійшла до стадії касації у Верховному суді. За однією з п’яти справ Верховний суд – найвища інстанція – визнав, що підстава для розривання договорів була легітимною.

З кількох тисяч договорів постраждалих інвесторів лише 400 стосуються ЖК  «Патріотика на озерах»: це відповідає 1,5-2 будинкам. Питання «Еврики» і «Патріотики» не мають ніякого відношення до екопарку, а для того, щоби збудувати 1,5-2 будинки, можна знайти інше місце у Києві.

Банк Аркада штучно створив конфлікт, оскільки від початку були проблеми з дозволами на будівництво «Патріотики на озерах».

Меморандум, укладений за участі мера Києва Віталія Кличка, постраждалих інвесторів та девелопера Stolitsa Group, передбачає, що Київрада відмовиться від судових спорів щодо 5 земельних ділянок. «Stolitsa Group» отримає 176 гектарів землі для будівництва комерційного житла і добудує комплекси «Патріотика», «Еврика» і «Патріотика на озерах». Будівництво фінансуватимуть коштом доходу від продажу нерухомості на території екопарку Осокорки, а також «коштів, які вдасться залучити з держбюджету».

Зараз у Київраді тривають дебати щодо проєкту рішення з приводу відмови від судових спорів.

Для покриття видатків на будівництво інфраструктури, передбаченої меморандумом (згідно з яким Віталій Кличко обіцяв залучити на це бюджетні кошти), потрібно 10 мільярдів гривень. Забудовник отримує прибуток, а вся інфраструктура буде збудована коштом міста. Це означає, що всі кияни мають заплатити за цю забудову.

Меморандум не є юридично обов’язковим до виконання, це декларація про наміри. При цьому підпис мера під меморандумом суперечить юридичній позиції Київради в судах. Це публічний тиск посадової особи на юристів, які захищають інтереси громади в суді.

Що таке справедливість і як її досягнути у цій справі? Добудувати квартири чи повернути кошти? Чи це рішення здатне розв’язати проблему?

«Контактбудсервіс» не є стороною меморандуму. Меморандум укладений третіми особами щодо майнових прав четвертої особи. На думку ГО «Екопарк Осокорки», Віталій Кличко перевищив свої повноваження, коли укладав меморандум. Меморандум не передбачає ніяких гарантій, що хтось комусь щось буде будувати.

Вже зараз у Дарницькому районі на етапі завершення будівництва перебуває близько 100 багатоповерхівок. Якщо ввести в експлуатацію лише їх, суттєво збільшиться навантаження на Південний міст і метро, які вже не так добре справляються. Будівництво ще одного величезного житлового масиву буде мати величезні наслідки для життєдіяльності міста. Колосальними будуть і збитки від паводків та повеней.

Якщо Київрада прийме рішення про забудову, це відкриє Скриньку Пандори. Відразу з’явиться черга потерпілих з інших ЖК. Місто не має покривати всі ризики у ситуації, коли забудовник не впорався. Якщо піти на це один раз, наступні забудовники будуть орієнтуватися на це як приклад.

Як можна допомогти захистити екопарк?

  1. Поширювати інформацію, розповідати про проблему друзям, родичам, знайомим.
  2. Приходити на заходи й акції.
  3. Фінансово підтримати ГО «Екопарк Осокорки».
  4. Написати чи подзвонити своєму депутату чи депутатці та переконати голосувати за збереження екопарку.