Йдеться про 5 схожих справ щодо 5 ділянок землі, отриманих із порушеннями. Юристи міської ради успішно довели ці справи до Верховного суду й одну вже виграли. Тепер Київраді пропонують відмовитися від захисту інтересів громади, який вона успішно здійснювала, а також погодитися з умовами меморандуму, укладеного головою КМДА Віталією Кличком (який при цьому перевищив свої повноваження), постраждалими інвесторами банку «Аркада» і девелоперською компанією «Stolitsa Group». Остання відома, зокрема, проєктом забудови Мінського масиву, що теж стикнувся з протестами.

За умовами меморандуму, «Stolitsa Group» отримає 176 гектарів землі для будівництва комерційного житла і добудує комплекси «Патріотика», «Еврика» і «Патріотика на озерах». Будівництво фінансуватимуть за рахунок доходу від продажу нерухомості на території екопарку Осокорки, а також «коштів, які вдасться залучити з держбюджету». Може йтися про викуп державою частини квартир, а також отримання кредитів під державні гарантії. Крім цього, Віталій Кличко взяв зобов’язання покрити за кошти бюджету частину витрат на розбудову інфраструктури житлових комплексів – продовження проспекту Григоренка, зведення шкіл і дитячих садків.

Є кілька причин, чому таке рішення суперечить суспільним інтересам і не має бути підтримане.

  • Забудова цієї території означає знищення зелених зон і природних екосистем. Міста – це території, найбільш вразливі до негативних наслідків зміни клімату, наприклад, аномальної спеки, надзвичайних погодних умов, хвиль тепла. Наявність зелених зон і водойм є однією з базових умов протидії зміні клімату та адаптації до її наслідків.
  • Рішення про будівництво житлових комплексів порушує низку містобудівних і природоохоронних норм. Детальніше про це можна дізнатися на сайті ініціативи Екопарк Осокорки.
  • Такі важливі рішення не можуть прийматися без публічного діалогу і обговорення. Ухвалення Київрадою запропонованого рішення суперечить вимогам місцевих активіст_ок з ініціативи за збереження Екопарку Осокорки. З 2007 року вони виступають проти будівництва і за створення великого ландшафтного парку на території озер Небреж, Тягле, Мартишів разом з унікальною екосистемою заливних луків, розташованих за цими озерами. В 2019 році активіст_ки домоглися ухвалення рішення Київради про створення заказника «Осокорківські луки» на частині з територій, яку зараз намагаються забудувати.
  • Будівництво нерухомості на території озер не вирішить проблему з доступом до житла. У Києві існує критична нестача соціального і тимчасового житла. Поповнення фондів такого житла є відповідальністю органів місцевого самоврядування. Київрада має виділяти гроші на розширення фондів тимчасового і соціального житла, а не добудову приватної нерухомості чи покриття ризиків приватних інвестор_ок коштом платни_ць податків. 
  • Використання коштів міського і державного бюджетів для добудови приватної нерухомості є несправедливим і необґрунтованим. Якщо держава придбає квартири і передасть у користування держслужбов_иць – ті відразу зможуть їх приватизувати. Таким чином все суспільство заплатить за збільшення багатства невеликої групи людей. Інфраструктурою житлового комплексу зможуть користуватися переважно або виключно його мешкан_ки. Розвиток цієї інфраструктури означатиме підвищення вартості їхньої нерухомості. Це також означатиме передачу багатства від усього суспільства до обмеженого кола людей. Житлова політика має бути сталою: будь-яке житло, до фінансування якого були залучені суспільні кошти, має залишатись у власності суспільства чи громади і не переходити у приватну власність безоплатно.

Вранці 10 грудня біля Київської міської прокуратури відбудеться акція за збереження Екопарку Осокорки.