З початку конфлікту на сході України в 2014 році й до початку листопада 2015 року, за офіційними даними обласних департаментів соціального захисту населення, із зони АТО виїхали понад 1,5 мільйона осіб. Одночасно найбільшу частку внутрішньо переміщених осіб зареєстровано саме у східних областях. Так, у Донецьку область переїхали понад 38% ВПО, у Луганську область — майже 15%, у Харківську область — до 13%, у Запорізьку — до 7% та у Дніпропетровську область — до 5% ВПО. Загалом частка ВПО, зареєстрованих у Східній Україні, становить понад 77%.
Для ринку житла України така ситуація є значним шоком, на який ринок має відповідно реагувати. Очікуваною реакцією ринку на відчутне зростання кількості населення в областях, сусідніх із зоною АТО, є збільшення надходжень капітальних інвестицій на будівництво житла до цього регіону та через певний період часу вищий рівень прийняття житла в експлуатацію відносно решти областей України. Водночас на допомогу ВПО надходять значні ресурси від благодійних організацій, частина з яких іде на розвиток інфраструктури. Проте не тільки ВПО впливають на ринок житла: наявна житлова інфраструктура, поміж інших факторів, також впливає на рішення особи переїхати в конкретний населений пункт.
Детальніше — у звіті-огляді аналітикині CEDOS Тетяни Коломієць:
Підтримати Cedos
Під час війни в Україні ми збираємо та аналізуємо дані про її вплив на українське суспільство, зокрема, у сферах житла, освіти, соціального захисту й міграції