Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. 

Стаття 47 Конституції України

Житло потрібне всім людям. Дім — це не лише базова потреба, а й безумовне право людини, яке визнають міжнародні документи і Конституція України. Ціллю державних політик є забезпечення доступу до якісного житла за помірною ціною для всіх груп населення. Країни по-різному досягають цієї мети, але всюди ринки житла є результатом рішень держави, встановлених юридичних рамок і урядових програм. 

Після розпаду Радянського Союзу державна житлова політика була спрямована на становлення та поширення інституту приватної власності на житло. Внаслідок цього альтернативні способи житлового забезпечення — наприклад, соціальне житло, оренда у держави або приватних гравців — залишалися поза увагою органів влади. 

Попри це, у великих українських містах щонайменше 8% людей наймають житло. Це десятки й сотні тисяч людей і родин. Зазвичай орендарі перебувають у більш вразливому становищі, ніж люди, які мешкають у власному житлі. Вони витрачають більшу частку свого доходу на житло, стикаються з упередженнями і незаконними виселеннями. Водночас порушення умов договорів або інші конфліктні ситуації мають негативний вплив як на орендарів, так і на орендодавців. Обидві сторони можуть почуватися незахищеними і не впевненими в тому, що їхні права будуть дотримані.

Частину цих проблем можна вирішити через підвищення обізнаності про права й обов’язки обох сторін. Українське законодавство вже регулює деякі питання і містить певні гарантії захисту прав орендарів і орендодавців. Однак ми очікуємо, що в майбутньому частка людей, які винаймають житло, лише зростатиме. Відповідно, Україні знадобиться вдосконалення політик і рішення для регулювання питань оренди.

Цей порадник містить відповіді на найбільш поширені питання про оренду житла. Який договір є чинним? Чи може власник нерухомості приходити без попередження? За яких умов можна розривати договір достроково? Робота над цією ідеєю розпочалася задовго до початку повномасштабної війни.

1 лютого 2022 року ми відкрили збір коштів на створення цього порадника. Загалом планувалося залучити 120 000 гривень, щоб не лише підготувати порадник, а й зробити зручну онлайн-платформу, зверстати версію для друку, надрукувати перший тираж і запустити промо-кампанію.

Станом на 24 лютого ми зібрали 18 655 гривень. Дякуємо всім, хто підтримали нас фінансово та інформаційно! Дуже цінуємо внесок кожної та кожного. В умовах повномасштабної війни ми вирішили призупинити кампанію зі збору коштів. Водночас після вимушеного переїзду чи втрати основного доходу питання оренди житла залишається актуальним для багатьох людей в Україні. На жаль, деякі проблеми сектору оренди лише загострилися. З цієї причини ми вирішили все ж підготувати цей порадник зараз, хоч і в обмеженому вигляді, наскільки це можливо й актуально сьогодні.

Сподіваємося, він допоможе захистити свої права, коли ви наступного разу будете орендувати або здавати житло!

Ілюстрація: Ганна Іваненко

Редагування: Роксолана Машкова

Завантажити порадник (469 КБ)