Пропозиція торкається найбільшої компанії-власника житла у місті – Deutsche Wohnen, – а також 11 інших великих рієлторів. Авторки й автори ініціативи посилаються на 15 статтю Основного закону Німеччини, яка дозволяє державі викуповувати приватну власність для суспільного блага. При цьому, має бути передбачена компенсація.

Референдум зініціювала громадська ініціатива «Deutsche Wohnen & Co. enteignen», заснована у 2018 році. Щоби винести питання на міський референдум, їм вдалося зібрати понад 400 тисяч підписів. Пропозицію експропріації підтримали партії «Союз 90/Зелені» та «Ліві», проти виступили Соціал-демократична партія, Християнсько-демократичний союз, Вільна демократична партія та «Альтернатива для Німеччини». Референдум пройшов в один день із федеральними виборами.

Загалом, 84% людей у Берліні винаймає житло. Серед найпоширеніших скарг – зростання орендної плати і погані умови обслуговування. Раніше у місті був впроваджений мораторій на підвищення орендної плати, однак Конституційний суд Німеччини скасував його дію.

«За нашими оцінками, близько 15-20% людей у Києві мешкають в орендованому житлі. Референдум у Берліні звертає увагу на важливість захисту їхніх прав. Натомість, державна політика в Україні стимулює приватну власність на житло, а також підтримує будівельну індустрію. Якщо для власниць і власників квартир існують субсидії, пільгова іпотека і житлові програми, то орендарки й орендарі не мають жодної допомоги.

Дискримінація і порушення приватності, незахищеність і виселення, погані умови і безглузді вимоги – це проблеми, з якими стикається більшість орендарів і орендарок. Механізми захисту прав недієві: можна іти в суд, але є ризик, що за цей час усі ваші речі просто викинуть з помешкання. Затримка зарплати чи звільнення з роботи ставить багатьох людей, що орендують житло, перед ризиком опинитися на вулиці» – розповідає Іван Вербицький, директор аналітичного центру Cedos.

30 вересня Cedos проводить майстер-клас про (пост)цифровий активізм і онлайн-спільноти, під час якого ініціатори берлінського референдуму – «Deutsche Wohnen & Co. enteignen» – поділяться власним досвідом активізму. Окрім цього, у події візьмуть участь представниці ініціатив «Зберегти Квіти України» з Києва та «Страйк жінок» із Польщі.

2 жовтня у столиці також відбудеться Марш за Київ, у якому візьме участь окрема колона орендарів і орендарок житла. Серед їхніх вимог створення фонду соціального орендного житла, а також запровадження регулювання сектору оренди, що враховуватиме інтереси орендарок і орендарів через такі інструменти як мінімальний строк довгострокового договору, умови пролонгації, регулювання індексації.

Фото: F. Anthea Schaap