Розвиток міст, селищ, сіл і громад — це основа розвитку держави і добробуту суспільства. Початок реформи децентралізації лише підтвердив це. Саме рівень територіальних громад є ключовим для відновлення і відбудови, отримання ресурсів від європейських структурних фондів та інших міжнародних донорів. Щоби це сталося, громадам потрібна спроможність залучати ці кошти, яка пов’язана з якістю управління і планування. Однією з запорук цього є громадянська участь у прийнятті рішень: залучення громадянського суспільства, активісток і активістів, жителів і жительок громад з особливим фокусом на врахування потреб вразливих соціальних груп.

Cedos уже працює з низкою територіальних громад, надаючи їм експертну підтримку для проведення, запровадження чи удосконалення процесів громадянської участі. Тепер ми маємо можливість розширити цю діяльність.

Про проєкт

У межах проєкту «Довіра через партисипацію: інформування та підвищення спроможності громад» аналітичний центр Cedos пропонує 10 територіальним громадам допомогу з учасницького планування відновлення і розвитку та пошуку рішень для актуальних викликів.

Мета проєкту — посилити зв’язки між громадянами та органами влади у регіоні Миколаївської, Херсонської, Одеської, Запорізької, Кіровоградської, Дніпропетровської, Донецької, Харківської та Луганської областей через асистування органам влади і організаціям громадянського суспільства у налагодженні і проведенні партисипативних процесів. Проєкт здійснюється за підтримки Проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» (DG East). 

Що отримає громада?

У межах проєкту з відібраними громадами працюватиме команда експертів і експерток у сфері залучення жителів та жительок, проведення досліджень, просторового та стратегічного розвитку, роботи зі спадщиною, освіти, соціального захисту, житла та міського планування.

Проєкт передбачає спільну роботу експертів та експерток з громадами над такими кроками:

  • проведення оцінки потреб кожної громади щодо залучення жителів і жительок до реалізації конкретного проєкту (програми, стратегії), над якими громада працює або планує працювати;
  • визначення ключових викликів та обмежень, пов’язаних із залученням жителів і жительок;
  • розробка плану залучення жителів і жительок та інших зацікавлених сторін до розробки та впровадження проєкту (програми, стратегії);
  • проведення однієї події з залучення жителів і жительок.

Крім цього, експертки й експерти нададуть короткі рекомендації щодо налагодження процесу участі та залучення жителів і жительок у громаді.

Хто може взяти участь?

У проєкті можуть взяти участь громади, розташовані у Миколаївській, Херсонській, Одеській, Запорізькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Харківській і Луганській областях, що не є окупованими.

Заявки приймаються від органів влади територіальних громад: органів місцевого самоврядування або утворених замість них військових адміністрацій.

Запрошуємо подавати заявки громади, які:

  • планують розробити план чи програму відновлення й хочуть зрозуміти, кого, як і коли залучити до її створення;
  • мають ідею проєкту (програми, стратегії) і хочуть врахувати думку жителів і жительок, але не знають, як спланувати й організувати їхнє залучення;
  • мають проєкт (програму, стратегію) і планують залучити жителів і жительок до його обговорення (зокрема, через запит активістської спільноти), і тому хочуть розібратися у тому, як це зробити й уникнути конфліктів у майбутньому.

З відібраними громадами аналітичний центр Cedos підпише меморандум про співпрацю.

При відборі громад ми будемо враховувати такі критерії, як мотивація до участі в проєкті, актуальність запиту про допомогу, спроможність отримати допомогу та наявність відповідальної особи, зацікавленої у посиленні залучення жителів і жительок до розвитку громади. Крім цього, ми будемо прагнути до представленості різних громад за типом, географічним розташуванням та розміром.

Як взяти участь?

Щоби подати заявку на участь вашої громади у проєкті, будь ласка, заповніть анкету: https://forms.gle/Ndns8mPawQzw15DcA.

Запитання щодо процесу подання заявки, відбору громад або проєкту загалом просимо надсилати на адресу part@cedos.org.ua, вказавши в темі листа «Участь у проєкті для громад».

Коли?

Заявки на участь у проєкті приймаються до 23:59 24 жовтня 2023 року

Неповні заявки будуть відфільтровані на етапі технічного відбору. Для уточнення інформації ми запросимо громади, що увійдуть до короткого списку, на розмову у форматі відеодзвінка. Результати відбору будуть оголошені у листопаді 2023 року.

Основна робота з громадами в рамках проєкту буде відбуватися впродовж грудня 2023 року – липня 2024 року.