Одразу в перший тиждень повномасштабного російського вторгнення в Україну Cedos почав досліджувати, як війна впливає на суспільство, що люди роблять, думають і відчувають в умовах війни. Весь 2022 рік ми працювали над цим дослідженням. Один з ключових його висновків полягає в наступному. Після перемоги люди хочуть бачити Україну більш справедливою і демократичною державою, де гідність кожного і кожної є захищеною.

Війна стала великим викликом для всієї країни. Як уряд, так і місцеві органи влади, міжнародні і громадські організації опинилися в нових умовах: усім довелеся переплановувати свою роботу, аби належно відповідати новим викликам. Які саме зміни відбулися? Якими є потреби людей і громад? Які рішення краще приймати, аби подолати негативні наслідки війни і досягнути розвитку країни? Пошук відповідей на ці питання неможливий без даних, аналітики і досліджень.

Cedos працює сьогодні, щоби знайти шляхи подолання соціальних проблем, з якими стикнулася Україна, а також надати суспільству і державі рішення, як краще планувати відновлення і відбудову, аби досягнути справедливого і демократичного розвитку країни.

Сьогодні ми маємо 4 пріоритети: житло, освіта, соціальна політика і місцевий розвиток.

Модульне містечко на вулиці Пулюя у Львові. Фото Катерини Москалюк для її статті про функціонування модульних містечок на Mistosite

Житло

Воєнні дії, масштабні руйнування міст, будівель і комунальної інфраструктури позбавили житла тисячі людей. Мільйони українок і українців були змушені покинути свої домівки і шукати прихистку в інших регіонах країни. Усі вони зіштовхнулися з потребою пошуку житла. Оренда, соціальне житло, а також тимчасові притулки стали ключовими рішеннями цієї проблеми.

  • Минулого року Cedos провів аналіз системи соціального, тимчасового і кризового житла в Україні. Ми зібрали дані про ключові виклики, які перешкоджають його розвитку у територіальних громадах і запропонували напрямки змін для поліпшення ситуації.
  • Ми також підготували юридичний порадник з питань оренди житла, що відповідає на ключові питання, як орендувати і здавати житло. Він допомагає як орендарям і орендаркам, так і орендодавицям і орендодавцям виконувати свої обов’язки, а також поважати і не порушувати права одні одних.
  • На основі наших досліджень в Україні, а також аналізу міжнародного досвіду, Cedos запропонував рекомендації до розробки закону про основні засади державної житлової політики. Міністерство розвиту громад, територій та інфраструктури вкотре почало роботу над цим документом, що покликаний прийти на заміну Житловому кодексу, який часто називають «застарілим».
  • Ще навесні 2022 року ми запропонували перелік ключових принципів, на яких має бути засноване оновлення житлової політики в Україні, зважаючи на виклики війни. Cedos долучився до розробки проєкту урядового Плану відновлення у сфері житла, а також підготував аналіз цього документу. Організація продовжує здійснювати моніторинг ключових рішень і змін житлової політики.

Сьогодні Cedos працює над дослідженням потреб міст і територіальних громад щодо забезпечення людей житлом, а також підготовкою рекомендацій для міжнародних гуманітарних організацій щодо створення програм підтримки розвитку соціального житла.

Екскурсія у просторі Lviv Open Lab для учасниць і учасників воркшопу в рамках проєкту з розвитку центрів спільнототворення. Фото Івана Вербицького

Освіта

Повномасштабне російське вторгнення стало причиною переривання навчання на всій території України. Через вимушене переміщення, руйнування закладів освіти, небезпеку обстрілів і брак укриттів багато учениць і учнів, студентів і студенток продовжили вчитися у дистанційному режимі. Відразу після кількох років пандемії ковіду це стало причиною значних освітніх втрат.

  • Минулої зими Cedos провів дослідження впливу повномасштабної війни на середню освіту в Україні, поєднуючи кількісні і якісні методи: національне опитування батьків і кейс-стаді у громадах Київської, Чернігівської і Харківської областей. Результати цієї роботи допомагають залучати гроші для відбудови українських шкіл, а також надають рекомендації щодо організації процесу відновлення.
  • Наприкінці 2022 року ми проаналізували підходи до вимірювання і компенсації освітніх втрат, підготувавши пропозиції щодо надолуження прогалин і розривів у знаннях і навичках здобувачок і здобувачів освіти в Україні.
  • В рамках моніторингу ключових змін і рішень у сфері освіти Cedos підготував огляд стосовно готовності сфери до вступу до ЄС, а також аналіз проєкту урядового Плану відновлення у сферах середньої і вищої освіти.

Наразі ми працюємо над дослідженням впливу війни на умови праці вчительок і вчителів, викладачів і викладачок, а також аналізом потреб психологічної служби у школах.

Робота учасників і учасниць воркшопу в рамках проєкту з розвитку центрів спільнототворення. Фото Івана Вербицького

Соціальна політика

Так чи інакше, повномасштабна війна зробила вразливішими усіх людей, які живуть в Україні. Становище найменш захищених соціальних груп стало ще більш загроженим. Багато людей втратили роботу, засоби до існування, матеріальне становище погіршилося. Масове вимушене переміщення лише ускладнило ситуацію. Потреба в гуманітарній і соціальній допомозі та піклуванні зросла.

  • У 2023 році на замовлення Світового банку Cedos працює над аналізом соціального впливу війни на вразливі соціальні групи з особливим фокусом на людей з інвалідністю, літніх людей, молодь, переміщених осіб, ветеранів і ветеранок, гендерні аспекти та ЛГБТКІ+, зайнятість, участь громадянського суспільства. Метою цієї роботи є пріоритизація рекомендацій як щодо змін держаних політик, так і капітальних інвестицій у соціальній сфері.
  • Восени минулого року ми також провели національне репрезентативне опитування щодо ставлення українського суспільства до програм соціально-економічної підтримки та потреби у них. Отримані дані є важливим джерелом інформації для планування державних політик і програм.
  • Наприкінці 2022 року Cedos також взяв участь у проведенні дослідження впливу війни на молодь в Україні з використанням якісної і кількісної методологій. Отримані дані доповнюють регулярний моніторинг стану молоді в країні, а також дозволяють скоригувати державну молодіжну політику в нових умовах.
  • Працюючи над моніторингом ключових рішень і подій у сфері соціальної політики, ми проаналізували проєкт Плану відновлення стосовно повернення вимушено переміщених осіб, а також підготували огляд готовності сфери зайнятості і соціальної політики до вступу України у ЄС.

Наразі робота організації зосереджна на дослідженні впливу війни на умови праці соціальних працівниць і працівників, а також готовності територіальних громад до надання соціальних послуг ветеранам і ветеранкам та замовлення соціальних послуг у недержавних надавачів.

Екскурсія трамвайним депо в рамках Українського урбаністичного форуму у Вінниці. Фото Любові Колосової

Місцевий розвиток

Саме міста, села і територіальні громади є найближчим до людини рівнем влади, на якому відбувається адміністрування питань житла, освіти, надання соціальних послуг. Руйнування, відбудова і відновлення теж відбуваються в конкретних місцях. Громадянська участь у вирішення питань місцевого розвитку є основою формування демократичної політичної культури.

  • Cedos реалізовує кілька проєктів, де допомагає територіальним громадам залучати місцевих жителів і жительок до вирішення різних питань місцевого розвитку: просторового чи стратегічного планування, взаємодії з молоддю, вимушеними переселенками і переселенцями. Наразі ми працюємо із 10 громадами і надаємо консультації іще 24. Невдовзі плануємо розширити цю кількість.
  • Спільно з WNISEF ми підтримуємо 10 громад у розвитку центрів спільнототворення – доступних громадських просторів, де різні соціальні групи можуть проводити вільний час і взаємодіяти між собою. Проєкт передбачає надання грантів у розмірі 1 мільйон гривень на оновлення фізичних просторів центрів і розвиток їхнього програмного наповлення, а також освітню програму і менторську підтримку для громад.
  • Продовжує свою роботу урбаністичне онлайн-медіа Mistosite. Публікуючи статті, присвячені залученню громад до вирішення місцевих справ, розвитку житла та інших актуальних урбаністичних питань, ми створюємо майданчик для розвитку міських студій та критичних дискусій на міські теми.
  • Зважаючи на великі виклики, з якими зіштовхнулися міста і громади в питаннях житла і відновлення, у 2023 році ми провели п’ятий Український урбаністичний форум у Вінниці. Активісти і активістки, професійні спільноти, а також представниці і представники органів влади і недержавних організацій мали можливість обмінятися досвідом і налагодити контакти. Ці обговорення доповнює урбаністичний подкаст «Ринок вирішить?». Підсумком форуму стала декларація, що запропонувала 5 ключових принципів відновлення України: справедливість, партисипативність, субсидіарність, обґрунтованість, сталість.

Ми віримо, що кожна людина має право на гідний рівень життя. Саме ідея гідності лежала в основі революції 2014 року, а також безпрецендентної взаємодопомоги і мобілізації українського суспільства у відповідь на повномасштабне російське вторгнення у 2022 році. Ці ж самі цінності солідарності, якщо вони будуть основою державних політик, допоможуть Україні стати ефективною державою гідності і добробуту. Ми працюємо над тим, щоби зібрати дані, скласти плани і допомогти суспільству та державі досягнути цієї цілі.