Community reBuilding

Це — спільний проєкт Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, що надає фінансову та експертну підтримку для створення або оновлення центрів спільнототворення – доступних фізичних просторів, де люди з різних соціальних груп мають можливість збиратися разом для спільного проведення дозвілля, розвитку громади, співпраці та всебічної реалізації свого людського потенціалу.

Проєкт має два ключові компоненти: фізичне оновлення та програмне (подієве) наповнення просторів, аби забезпечити фізичну та соціальну доступність. Люди з різних соціальних груп, незалежно від свого фізичного стану чи соціального статусу, повинні мати можливість вільно відвідувати і користуватися цими просторами. Вони мають бути доступними для людей з інвалідністю.

 

Із липня 2023 по травень 2024 року тривала перша хвиля проєкту, в межах якої на конкурсних засадах 10 організацій громадянського суспільства з громад із населенням до 100 000 людей отримали гранти по 1 000 000 грн на створення таких центрів.

Під час втілення проєкту команди отримали консультаційну та експертну підтримку від менторів і менторок, які мають експертизу у питаннях архітектури, культури, комунікацій і соціальної взаємодії.

 

Проєкт «Community reBuilding» переміг на конкурсі New European Bauhaus Prizes 2024.

 

Влітку 2024 року стартувала друга хвиля проєкту, яка дає можливість 11 організаціям з невеликих громад пройти шлях від концепції до дизайну та втілення проєктів – і з менторською експертною підтримкою створити центри спільнототворення, отримавши на це до 1 400 000 грн.

Результати першої хвилі проєкту

  • 311

    заявок від громад в першій хвилі Community reBuilding

  • 9

    безбар’єрних центрів спільнототворення

  • 10

    менторок та менторів допопомагали оновити простори та наповнити їх подіями

  • 1250+

    учасниць та учасників публічної програми

  • 8+

    млн грн додаткового фінансування залучили команди проєкту

  • 6500+

    людей вже взяли участь у подіях центрів спільнототворення

Друга хвиля проєкту Community reBuilding

1.

Відбір

Цьогоріч ми отримали 366 заявок на конкурс! Анкети пройшли оцінювання журі. З командами, які потрапили до шортліста, провели інтервʼю та визначили переможців. Зважаючи на активну участь громад та прагнучи підтримати ветеранів та ветеранок, фонд UMAEF ухвалив рішення обрати 11 переможців замість запланованих 10.

2.

Навчальна програма

У рамках навчальної програми проєкту Community reBuilding, відбувся вступний  офлайн-воркшоп. Окрім цього, учасники та учасниці матимуть низку онлайн-семінарів, присвячених темам екологічності, роботи з дітьми, молоддю та літніми людьми, а також отримають персональні експертні консультації з комунікацій, залучення та безбар’єрності.

3.

Дизайн проєктів

Доопрацьовувати та втілювати ідеї командам допомагають ментори та менторки: просторові відповідатимуть за фізичне перетворення, а програмні допоможуть у формуванні активностей простору. Ментори та менторки зустрілися з командами проєктів на вступному спільному воркшопі та продовжать роботу в гібридному форматі: матимуть регулярні онлайн-розмови та декілька разів зустрінуться безпосередньо в громаді. Обовʼязкова складова цього етапу воркшоп на локації центру, аби зібрати побажання відвідувачів та відвідувачок, та сформувати бачення майбутнього центру.

4.

Втілення проєктів

Реалізація задуму передбачає фізичне перетворення простору
за розробленим проєктом та його програмне наповнення. Учасники та учасниці матимуть підтримку з боку організаторів для вирішення нагальних питань.

5.

Відкриття центрів спільнототворення

Коли всі роботи закінчаться, відбудеться найприємніша частина проєкту Community reBuilding — святкові відкриття центрів спільнототворення у громадах! А також фінальна подія, де учасники та учасниці зберуться в ширшому колі для обміну результатами й досвідом, та публічно презентують свої напрацювання.

Центри спільнототворення першої хвилі

Село Кремидівка, Одещина

DobroHub: простір щасливих людей відкрився в старостинському окрузі «громади без околиць»

Село Чернещина, Харківщина

Глина-простір «На белебні» відкрився на базі 100-річної хати-мазанки

Місто Ніжин, Чернігівщина

Ветеранський простір «Незламні» — це перший центр спільнототворення для ветеранів, ветеранок та їхніх родин в Чернігівській області

Великописарівська громада, Сумщина

Простір вільного спілкування та дозвілля «Ролердром» планували відкрити у приміщенні сільського клубу

Село Євгенівка, Миколаївщина

Хаб «Снігурі» відкрився на базі відремонтованого Євгенівського будинку культури

Місто Ковель, Волинь

Інклюзивний «CollabZONE» відкрився на базі міжнародного молодіжного дому

Місто Чортків, Тернопільщина

Центром спільнототворення став модульний павільйон «Бібліотечний Гараж» у дворику бібліотеки

Селище Близнюки, Харківщина

Ресурсно-відновлювальний центр «Аптека» відкрився у приміщенні колишньої аптеки

Місто Городок, Львівщина

У будівлі колишнього маєтку XIX століття на базі публічної бібліотеки відкрився Простір «Без обмежень»

Місто Овруч, Житомирщина

Центр спільнототворення «КРЕАТИВНИЙ KOLOHUB» в Овручі відкрили на базі бібліотеки

Публічна програма

У рамках публічного освітнього компоненту першої хвилі проєкту відбулося 6 онлайн-семінарів, присвячених важливим аспектам роботи громадських і культурних центрів. Тривають онлайн-події другої хвилі Community reBuilding.

Ірина Озимок

директорка програми місцевого економічного розвитку UMAEF, засновниця Міжнародного саміту мерів

У численних розмовах про відбудову громад часто не вистачає людиноцентричності. Так само як і залучення тих, хто там живе та житиме. Центри спільнототворення, або ж треті місця, слугуватимуть осередками спілкування та взаємодії, звідки відбуватимуться зміни в громаді. В рамках проєкту ми створили можливість для громад попрацювати з фаховими менторами та менторками і поставили дві цілі, і обидві — про інклюзію: фізичну та соціальну. Аби в розвитку громади могли брати участь усі її мешканці та мешканки.

Іван Вербицький

директор Cedos

Відбудова і відновлення має ґрунтуватись на порозумінні та солідарності між людьми, інакше нам буде складно створити країну добробуту, якої ми прагнемо і за яку боремось. Щоби домовитись про спільне бачення, потрібно буде слухати, довіряти й докладати спільних зусиль. Центри спільнототворення, над якими громади працюють в межах цього проєкту, є просторами для спілкування та взаємодії, підтримки місцевих ініціатив, залучення вразливих категорій населення, посилення солідарності через спільне навчання, волонтерство, планування майбутнього.

Катерина Яковець

архітекторка, співтворчиня «Гаражу»

Основа «Гаражу» – це його неймовірні люди, які прагнуть побудувати ще міцнішу спільноту навколо бібліотеки та створити ширший спектр культурних можливостей у маленькому місті, надавати підтримку одне одному в складні часи та допомагати переживати різний досвід війни, що триває.

Тамара Дирда

Голова ГО «ВІВАТ»

Ми прагнемо допомогти всім жителям та жителькам громади та сприяти їхній соціалізації. Доступність та універсальний дизайн — принципи за якими працювала команда Cedos, ментори та бригада по ремонту приміщення. Далі працюватимемо із залученням людей з інвалідністю та їхніх сімей до розвитку центру спільнототворення. Маємо на меті відкрити творчі здібності кожної людини, показати їхню важливість та неповторність.

Інна Кулинко

генеральна директорка БО «БФ «Українська незламна душа»

Ветерани й ветеранки війни та їхні родини заслуговують повної вдячності та підтримки. Вони роблять все, аби ми могли жити під мирним небом. Тому відкриття таких просторів є тільки початком у питаннях надання всебічної підтримки та допомоги нашим захисникам та захисницям.

Вікторія Михайлюченко

голова правління ГО «РАЙЗ +»

З початком повномасштабного вторгнення у Великописарівській громаді все життя перейшло в онлайн-формат. Завдяки появі центру спільнототворення люди з громади знов отримали можливість спілкуватися, творити, жити, мріяти, проводити час разом за цікавими справами наживо! Незважаючи ні на які перешкоди, ми досягли головної мети — започаткували формування свідомої обʼєднаної спільноти. Дякуємо Cedos та UMAEF за те, що підтримали нашу ідею!

Людмила Зубарєва

голова ГО «Велика Ідея»

Цей простір унікальний для Волині, адже він працюватиме для дорослої, свідомої молоді, що прагне саморозвитку. Він поєднує в собі інклюзивний коворкінг та подієвий майданчик та створений завдяки об’єднанню зусиль жителів міста-побратима Ковеля в США, міжнародних грантових партнерів і місцевого соціально відповідального бізнесу. Простір частково працюватиме як соціальне підприємство і це безцінно, адже це — про сталість і безумовну якість наших послуг!

Богдан Бухтатий

директор КЗ «Центр культурних послуг»

Центр спільнототворення у прифронтових Близнюках — це історія про втілену сміливу мрію під час війни. Життя повернулося у занедбану будівлю, яка роками стояла пустою. За підтримки фонду вдалося створити місце об’єднання, натхнення, сили. Місце, де кожен знайде для себе можливості та зможе не лише долучатися до запропонованих активностей, але і творити їх самостійно.

Ірина Столова

директорка Краснокутського інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні знову ворог безжально нищить нашу культуру та спадщину, зазіхаючи на право бути собою. Тому створювати умови для передачі знань та вмінь місцевих майстрів надзвичайно важливо й на часі! Ми маємо гуртуватися навколо хатки — простору, в якому є відчуття причетності, наступності, солідарності та спільності.

Ірина Жорник

членкиня ГО «Ініціативна молодь Овруччини»

Успіх будь-якої події – у комфорті її учасників та учасниць. Забезпечити це легко, якщо у фокусі підходів і рішень при організації є безбар'єрність у всіх її проявах. Роботу центру спільнототворення в нашій громаді організовано саме за таким принципом: у «KOLOHUB» немає байдужих до проблем інших, ми раді бачити людей будь-якого віку, а в кріслі колісному можна дістатися до всіх локацій. Ми створили безпечний та зручний дитячий куточок і умови, за яких кожен і кожна незалежно від віку почуватимуться захищеними та потрібними.

Руслан Сиротюк

голова ГО «ВАТРА-2015»

Брак закладів і подій відчувався в селі Кремидівка надзвичайно гостро. Тож відкриття нового простору стало великою культурною подією. Гадаю, нам вдалося задовольнити всі бажання кремидівчан та кремидівчанок щодо наповнення простору й обладнанням, і заходами, й тепер вони зможуть проводити своє дозвілля цікаво та змістовно

Community reBuilding — спільний проєкт Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (UMAEF), спрямований на розиток центрів спільнототворення у громадах